Rozrywka

Zabawki, które ćwiczą równowagę

Wybierając dla dzieci zabawkę, najlepiej jest zadać sobie pytanie: czy poza tym, że jest ona modna albo aktualnie promowana w sklepie i mediach, wpływa również na jego rozwój?

Dziecko szczególnie intensywnie rozwija się ruchowo w czasie pomiędzy dwunastym a dwudziestym czwartym miesiącem życia. Większość maluchów jeszcze przed wejściem w ten okres uczy się raczkować, a zdarza się, że nawet chodzi. Pod koniec tego okresu z kolei chodzenie jest dla dziecka nudne – fascynuje go bieganie, skakanie, wspinanie się po schodach. Oczywiście można próbować wspierać ten proces. Pomogą w tym celu odpowiednie zabawki. Najlepiej na równowagę małego dziecka wpływają zabawki służące do bujania się, odpychania czy pchania. Warto więc zwracać uwagę w sklepach na przedmioty takie jak bujak, huśtawka, czy pchacz.

Król zabawek – koń na biegunach

Wśród zabawek do bujania się króluje między innymi, popularny od dziesiątek lat, koń na biegunach. To zabawka, która chyba nigdy nie przestanie być polecana przez pedagogów. W zależności od wieku dziecka, warto dobrać konia z odpowiednimi zabezpieczeniami, właściwej wielkości. Te przeznaczone dla najmłodszych dzieci są niższe i tak wyprofilowane, aby dawać dziecku jak najwięcej oparcia. Niektóre z modeli posiadają nawet pasy bezpieczeństwa, a większość – oparcie czy też strzemiona na stopy. Nowoczesne konie na biegunach są interaktywne, czyli na przykład emitują dźwięki naśladujące odgłosy wydawane przez konia w biegu. Dodatkowo mogą poruszać ogonem lub pyskiem. Wśród zabawek do bujania się nie brakuje jednak innych zwierząt i równie dobrze można podarować dziecku np. żyrafę, jednorożca, czy… łabędzia.

Huśtawki i pchacze

Równie popularną i utrwaloną w świadomości pokoleń zabawką jest huśtawka. Mają one tą przewagę nad końmi i innymi bujakami, że dziecko może z nich korzystać bez opieki dorosłego. Zwłaszcza te przeznaczone dla młodszych dzieci są tak skonstruowane, aby zapewnić im maksimum bezpieczeństwa. Wysokie oparcie i zabezpieczenia z przodu i po bokach sprawiają, że dziecko może huśtać się samodzielnie i nic nie powinno mu się stać.

Kolejny rodzaj stymulującej zabawki to pchacz, czyli wszelkie zwierzątka, pojazdy i inne pobudzające wyobraźnię kształty, przymocowane do solidnego patyka, dzięki któremu dziecko wprawia je w ruch. Pchacz jest dobrą zabawką dla dzieci, które ćwiczą chodzenie, ponieważ daje on lekkie oparcie, a jednocześnie zachęca do stałego posuwania się do przodu, dzięki zmieniającym się kształtom, poruszającym skrzydłom czy innym elementom zabawki.

Dodaj komentarz