Specjalista, który zajmuje się dzieckiem tuż po jego narodzinach, nie musi zostać jego pediatrą. Warto to wziąć pod uwagę. Lekarz pierwszego kontaktu dla malucha to tak naprawdę ktoś, kto będzie sprawował jego opiekę medyczną aż do ukończenia przez niego siedemnastego, osiemnastego roku życia. Z tego względu warto poświęcić chwilę czasu na wybór tej osoby. Czym się kierować i na co zwrócić szczególną uwagę? Kluczową kwestią pozostają nie tylko kwalifikacje samego specjalisty. Tak samo istotny powinien być jego profesjonalizm w wykonywanej na co dzień pracy oraz podejście do najmłodszych.
Jakiego lekarza wybrać?
Wybór w tej kwestii jest większy, niż sądzi większość osób. Dla przykładu neonatolog to lekarz pediatra ze specjalizacją pracy z najmłodszymi dziećmi. Ze względu na dużą ilość wcześniejszych urodzeń oraz specyfikę leczenia noworodków, współczesna medycyna wyodrębniła taką dziedzinę. Pediatra jest lekarzem zajmującym się rozwojem dzieci i ich chorobami. Lekarz rodzinny z kolei posiada ogólną wiedzę internistyczną i jest lekarzem pierwszego kontaktu dla wszystkich członków rodziny. O ile maluch wyrósł już z wieku niemowlęcego, dwaj ostatni specjaliści równie dobrze mogą je dalej prowadzić. Należy się jedynie zastanowić nad własnymi oczekiwaniami: czy dziecko ma być pod opieką kogoś, kto specjalizuje się dziecięcych dolegliwościach, czy też osoby znającej całą rodzinę?
Jak dokonać wyboru?
Dzisiaj w niemal każdym mieście powstaje coraz więcej profesjonalnych, prywatnych przychodni. Z drugiej strony każda dzielnica dysponuje własnym ośrodkiem publicznym. Ostatecznie możliwości wyboru lekarza dla dziecka jest co najmniej kilka. Co może ułatwić tą decyzję?
Pierwszym sposobem jest zapytanie przyjaciół, bliskich czy rodziców rówieśników dziecka ze żłobka, przedszkola czy szkoły o polecenie najlepszego specjalisty. Zaufane osoby polecą najlepszego lekarza, lub odradzą specjalistę, z którym mieli kiedyś kontakt. Po zebraniu kilku wartych uwagi nazwisk warto poszukać informacji na temat stażu pracy, kwalifikacji i doświadczenia każdego z nich w sieci. Jeżeli nie budzą one żadnych zastrzeżeń, najlepiej umówić się na wizytę. W jej trakcie należy zweryfikować czystość panującą w gabinecie. Warto także zwrócić uwagę na samego lekarza – czy ma na sobie specjalny uniform, czy posiada na nogach odpowiednie obuwie medyczne itd. Kluczową kwestię stanowi jego podejście do dziecka. Pociecha powinna czuć się w jego towarzystwie dobrze i komfortowo.