Dzieci

Od kiedy można nosić dziecko w nosidełku?

Nosidełka ergonomiczne dla wielu rodziców są szybszą i łatwiejszą alternatywą dla chusty. Faktycznie, ich założenie jest mniej skomplikowane. Jednak czy w nosidle ergonomicznym można nosić w nich już noworodki? Dowie się kiedy można bezpiecznie wkładać niemowlaka do nosidełka do noszenia dziecka? 

Rynek nosidełek do noszenia dzieci bardzo się rozwija. Jeszcze kilka lat temu jako doradcy noszenia CarryLove.pl na pytanie o moment, w którym można dziecko włożyć do nosidła ergonomicznego i bezpiecznie je nosić miałyśmy jasną i jednoznaczną odpowiedź. Dziś już tak łatwo nie jest… 

Od kiedy można nosić dzieci w nosidełku?

Kiedyś w nosidełku nosić można było dzieci, które samodzielnie potrafią usiąść. W praktyce były to około 8-10-miesięczne maluchy. Dobierano im nosidło z kilku dostępnych modeli, najczęściej rozmiarowe, czasem już regulowane. I to nosidło służyło w zasadzie “do końca noszenia”. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Do dyspozycji rodziców jest cała gama nosidełek do noszenie dzieci niesiedzących – mniejszych, regulowanych i – często – z wiązanymi pasami naramiennymi. W takich modelach nawet kilku- czy (lepiej) kilkunastotygodniowe niemowlaki mają dobrą pozycję zgięciowo-odwiedzeniową. Układają się w nich w zasadzie tak samo jak w chuście. Niestety, żadne nosidełko nie zapewnia jednak takiego podparcia kręgosłupa i stabilizacji bocznej ciała dziecka jak dobrze zawiązana chusta tkana. Dlatego nawet gdy rodzić chodzi z maleństwem w nosidełku jako doradcy CarryLove.pl zakładamy, że owo noszenie jest uzupełnieniem noszenia na rękach i wożenia w wózku, a nie ich zastępstwem. W nosidełkach można nosić malutkie dzieci, ale z głową. 

Jakie nosidło jest najlepsze dla malucha?

Faktem jest, że w nosidłach noszone są coraz młodsze dzieci. Czy jednak każde nosidełko ergonomiczne nadaje się dla najmłodszych niemowlaków? Dla noworodków i młodszych niemowląt pierwszym wyborem zawsze powinna być chusta tkana. Musi ona jednak być dobrze zawiązana, a to dla części rodziców stanowi nie lada wyzwanie. Jeśli więc z jakiś powodów chcesz zacząć nosić swoje dziecko w nosidle zanim samodzielnie usiądzie, warto spotkać się z doradcą noszenia CarryLove.pl, który pomoże wybrać najlepszy dla was rodzaj i model nosidełka do noszenia. Jak się okazuje, rodzajów i modeli nosidełek jest mnóstwo! A każdemu rodzicowi odpowiadać może coś innego. 

Rodzaje nosidełek do noszenia dzieci

W CarryLove.pl rodzice mają do wyboru szeroką gamę nosidełek do noszenia dzieci. Są to:

  • nosidełka klamrowe (znajdziesz je tutaj) – chyba wciąż najpopularniejszy typ nosideł ergonomicznych do noszenia dzieci, szybkie i łatwe do założenia dzięki temu, że wszystkie pasy zapinane są na klamry, szczególnie w przypadku noszenia dzieci jeszcze niesiadających warto zwrócić uwagę na modele nosideł klamrowych, które mają możliwość przepięcia pasów naramiennych pod nóżki dziecka (jest tak np. w modelach Fidella Fusion czy Kavka Multi Age);
  • nosidła wiązane (np. Storchenwiege Slim, znajdziesz je tutaj) – w nich zarówno pas biodrowy, jak i pasy naramienne zależy samodzielnie dociągnąć i związać, pasy naramienne spod pachy rodzica prowadzi się pod nóżki dziecka, co sprawia, że pozycja dziecka jest “bardziej chustowa”, plecy malucha są wolne od nacisku wpinanych pasów (jak w modelach klamrowych) i dzięki temu bardziej zaokrąglone);
  • nosidła hybrydowe, czyli tzw. chustonosidła (np. Fidella Flowclick czy Storchenwiege) – to wygodne połączenie szybkości nosidełka (zapinany na klamrę pas biodrowy) oraz wygody i dopasowania chusty (wiązane pasy naramienne różnych typów, prowadzone tak samo jak w nosidełkach wiązanych), ta opcja jest szczególnie popularna wśród rodziców, którzy wcześniej chustowali swoje noworodki lub tych, którzy właśnie maleńkie dzieci decydują się nosić od razu w nosidełkach. 

Nosidełko rozmiarowe czy regulowane?

W CarryLove.pl do wyboru są nie tylko różne rodzaje nosidełek do noszenia dzieci, ale również ich typy – regulowane i nieregulowane. Jeśli planujesz zakup nosidła dla malutkiego, jeszcze niesiedzącego dziecka zdecydowanie bardziej polecamy te pierwsze. Nosidełko regulowane to takie, którego panel (czyli miękki materiał, który nakłada się na plecy dziecka) można dopasować do wymiarów maluszka. Reguluje się zarówno wysokość panelu, jak i jego szerokość. 

W przypadku dzieci niesiedzących panel nosidełka powinien zakrywać im całe plecy. Jego wysokość reguluje się za pomocą wiązanych troczków (np. w nosidełkach Fidella), taśm (np. Kavka Multi Age czy Storchenwiege) lub guziczków (np. w nosidle LennyUp Grade). Z kolei szerokość panelu, który powinien podtrzymywać pozycję dziecka w nosidełku od jednego do drugiego dołu podkolanowego, reguluje się za pomocą troczków (Fidella), taśm (Storchenwiege) lub rzepów (np. Lenny Lamb czy Kavka). 

Ciekawe rozwiązanie jeśli chodzi o regulację nosidła ma hybrydowa Kavka Handy. W tym nosidełku dedykowanym maluszkom cała regulacja odbywa się na wewnętrznej stronie pasa biodrowego. Dzięki temu na plecach noszonego w nosidełku dziecka jest tylko i wyłącznie sam miękki materiał. Prawie tak samo jak w chuście. 

Gdzie kupić najlepsze nosidło dla noworodka i małego niemowlaka

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nawet w nosidełkach hybrydowych pozycja dziecka nie jest dokładnie taka sama jak w chuście tkanej. Szczególnie jeśli w nosidle ma być noszone drobne, jeszcze niesiedzące dziecko warto świadomie wybrać najlepszy dla niego model. Jeśli mieszkasz w Warszawie lub okolicach umów się na mierzenie nosideł w CarryLove.pl (sklep stacjonarny przy Anielewicza 37, Warszawa). Nasi doradcy noszenia mogą też pomóc wybrać najlepsze dla ciebie i dziecka nosidełko on line. Pamiętaj, że po zakupieniu nosidełka w naszym sklepie możemy połączyć się z tobą, by pomóc ci je dobrze wyregulować i dopasować do ciebie i maluszka.