Dzieci Zdrowie

Jaki gryzak wybrać

Niemowlaki mają ogromne skłonności do wkładania różnych rzeczy do swojej buzi. Wiąże się to z procesem ząbkowania, który jest dla malucha bardzo niekomfortowy. Z tego powodu warto zaopatrzyć się w gryzak, dzięki któremu dziecko odczuje odrobinę ulgi. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów tego akcesorium.

Jaki gryzak dla niemowlaka?

Prędzej czy później ta chwila nastąpi w życiu każdego rodzica i jego dziecko zacznie ząbkować. Zazwyczaj pierwsze zęby wyrzynają się okolicach 6 miesiąca życia, aczkolwiek już wcześniej dziecko zaczyna odczuwać poważny dyskomfort z tym związany. W tym czasie maluchy mają skłonności do wkładania sobie wszystkiego, co wpadnie im w ręce wprost do buzi. Pomaga przynieść im to odrobinę ulgi i jest nieuniknione, ale jako rodzic powinieneś zadbać, by to, co wędruje do ust malucha, właśnie do tego służyło, gdyż dziecko może sobie zrobić krzywdę przypadkowymi przedmiotami.

Tutaj na scenę wchodzą właśnie gryzaki. W sklepach z akcesoriami dla niemowlaków jest ich całe multum i dla osoby niezaznajomionej z tematem wybór właściwego modelu może być dość kołujący. To od czego należy zacząć to uświadomienie sobie, że dziecku nie potrzeba jednego gryzaka, tylko przynajmniej kilka takich akcesoriów. Jego preferencje mogą zmieniać się w trakcie ząbkowania i większy wybór tych przydatnych zabawek pomoże mu przejść przez ten ciężki etap życia łatwiej.

Materiał, z którego wykonany jest gryzak, powinien być dostosowany do wieku dziecka. Najmłodsze pociechy potrzebują miękkich gryzaków kauczykowych. W miarę wzrostu można stopniowo zwiększać ich twardość i zamieniać kauczuk na silikon, a silikon na drewno.

Istotne jest też to, by gryzak łatwo się czyścił. Twoje dziecko będzie odrzucać go byle gdzie, często na ziemię, dlatego aspekt higieniczny jest bardzo ważny.

Gryzak dla dziecka – rodzaje

Przyjrzyjmy się bliżej wcześniej wymienionym gryzakom i ich właściwościom. Akcesoria wykonane z kauczuku są najbardziej miękkie. Działają poprzez stosunkowo delikatne masowanie dziąseł malucha. Czyni to je idealnymi gryzakami na ząbkowanie w początkowym jego okresie.

Gryzaki wykonane z silikonu spożywczego charakteryzują się nieco większą twardością. Można je dodatkowo chłodzić w lodówce, dzięki czemu przyniosą dodatkową ulgę bolącym dziąsłom. Silikonowe gryzaki dla dziecka występują w wielu różnych kształtach i kolorach, więc stanowią też ciekawy wizualny bodziec dla malucha.

Najtwardsze gryzaki na ząbkowanie wykonane są z drewna. Przeznaczone są dla 5-6-miesięcznych dzieci. Dzięki naturalnemu materiałowi, z którego zostały wykonane, mają właściwości antyalergiczne i antybakteryjne.

Wybierając najlepszy gryzak dla swojego dziecka, musisz pamiętać, że wiele zależy też od indywidualnych upodobań malucha. Może zdarzyć się tak, że pozornie lepszy gryzak będzie rzadziej używany, gdyż po prostu mniej spodoba się Twojemu dziecku. Z tego powodu zachęcamy do zakupu przynajmniej kilku modeli (to również doskonałe zabezpieczenie na wypadek zagubienia podstawowego gryzaka). Jakościowe gryzaki dla ząbkujących dzieci znajdziesz w sklepie Ancymon!