Gorączka u dzieci zawsze wzbudza niepokój u rodziców. Na szczęście zawsze trzeba od razu iść z maluchem do lekarze. Zawsze jednak należy zadbać o właściwą pielęgnację, by jeszcze bardziej nie zaszkodzić chorującemu dziecku.
Gdy temperatura ciała rośnie, ważne jest, by dokładnie otulić dziecko. Można po prostu bardzo ciepło je ubrać lub po prostu otulić kocem czy kołderką. Pamiętaj jednak, że w momencie ustabilizowania się temperatury, należy uważać, by nie przegrzać malucha, a przepocone ubranka jak najszybciej zmieniać.
Gorączkującemu dziecku nie należy wciskać jedzenia na siłę, a prawdopodobnie apetytu nie będzie ono miało. Koniecznie jednak trzeba mu podawać jak najwięcej płynów. Najlepsza jest przegotowana woda oraz soki owocowe i herbatki (dostosowane do wieku dziecka). Soki warto rozcieńczać wodą, gdyż zawierają duże stężenie cukru.
Pamiętaj też, by zadbać o odpowiednią temperaturę w pokoju dziecka. Powinna ona wynosić ok. 21-22 stopni Celsjusza. Powietrze nie może być suche. To ważne. Nie musisz od razu jechać do sklepu po nawilżać powietrza – wystarczy, że zmoczysz ręcznik lub pieluszkę tetrową i rozwiesisz na grzejniku (jeśli właśnie trwa sezon grzewczy).
Gdy temperatura dziecka przekroczy granicę 39 stopni, należy zadbać o to, by ją zbić. Z jednej strony warto zastosować okłady ochładzające (a nawet kąpiel), z drugiej pamiętaj o stosowaniu leku na gorączkę. Dobrym wyborem może być Pedicetamol, który można stosować nawet u noworodków (już od narodzin). To lek skuteczny, a zarazem delikatny nawet dla maleńkich pacjentów. Zawsze pamiętaj o tym, by stosować dawkę zgodną z zaleceniami umieszczonymi na ulotce.
Gorączka u dzieci – co należy wiedzieć?
Przeziębienia i grypy u dorosłych często są ignorowane. Zupełnie inaczej jest w przypadku dzieci, zwłaszcza tych najmniejszych. Wówczas bacznie obserwujemy rozwój choroby i staramy się przeciwdziałać rozwojowi gorączki. A kiedy możemy już mówić o gorączce w przypadku dzieci? Pamiętaj, że prawidłowa temperatura ciała zdrowego niemowlęcia może wynosić nawet 37,5 stopnia Celsjusza. Do tej granicy nie trzeba się więc martwić. Dopiero gdy termometr wskaże 38 stopni, należy włączyć czujność.
Aby zbić gorączkę, należy podać dziecku leki przeciwgorączkowe. Należy zdecydować się na nie, gdy temperatura mierzona w odbycie przekroczy próg 38,5 stopnia Celsjusza. Jest to ważne, jeśli chcemy ochronić malucha przed takimi konsekwencjami jak drgawki gorączkowe, zbyt intensywna praca serca czy przyśpieszony oddech, a nawet odwodnienie organizmu (pamiętaj o tym, by podawać dziecku jak najwięcej płynów – najlepiej często, a w małych porcjach).
Leki przeciwgorączkowe dostosowane do małych dzieci, w tym do niemowląt, zwykle są oparte w swoim składzie albo na ibuprofenie, albo na paracetamolu. Bardzo ważne jest to, by podawać lek, który jest przeznaczony dla odpowiedniej grupy wiekowej – informacje na ten temat zawsze znajdziemy na ulotce. Jednym z przykładów bezpiecznych dla dzieci leków przeciwgorączkowych jest Pedicetamol, który można stosować nawet u noworodków (już od urodzenia). Należy jednak pamiętać o tym, by zawsze dawkować lek zgodnie z zaleceniami producenta, dostosowując podawaną ilość do wieku oraz masy ciała malucha. Pedicetamol podaje się w przypadku występowania gorączki u dzieci, która nie trwa dłużej niż trzy dni. Receptura leku opiera się tu na bezpiecznym, ale skutecznym, paracetamolu. Co więcej, środek ten można stosować również przeciwbólowo – pomaga zwalczyć bóle o nasileniu łagodnym oraz umiarkowanym. Jak widać, Pedicetamol powinien znajdować się w każdej aptece mamy opiekującej się małym dzieckiem, bo przecież w przypadku maluszków liczy si każda godzina, a nawet minuta, w momencie gdy pojawi się gorączka.