Polecane

Maty na plac zabaw

Coraz częściej budując place zabaw, czy przydomowe strefy rekreacyjne stosujemy na posadzkach gumowe nawierzchnie bezpieczne. Ich popularność ściśle wiąże się z walorami praktycznymi i estetycznymi, jakie ze sobą niosą. Najczęściej wykorzystywanym rodzajem są maty przerostowe oraz pełne, czyli zabudowane maty gumowe, które świetnie sprawdzają się zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i formy wyrazu. Są nie tylko wielokolorowe i łatwe w montażu, ale też pomocne w tworzeniu własnych mozaiek podłogowych.

Ażurowe wzmocnienie

Maty przerostowe to ażurowe powierzchnie, występujące głównie w kolorze czarnym. Ich główną zaletą jest, możliwość przerastania przez nie trawy, stabilizowanej przez konstrukcję maty. Mata amortyzuje upadki, a jej współczynnik HIC obejmuje wysokość do 3,0m. Posiada też niezbędny atest higieniczny. Jest odporna na ścieranie, pękanie i inne uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu nawierzchnia pozostaje stabilna przez lata. Niewątpliwą ich zaletą jest też łatwość montażu i utrzymania w trakcie eksploatacji, maty nie wymagają w zasadzie żadnej pielęgnacji i konserwacji, pozostając przy tym najekonomiczniejszym rozwiązaniem .

Wyjątkowe aranżacje

Ważnym atutem gumowej nawierzchni bezpiecznej jest możliwość układania jej nawet na nieregularnym podłożu na placu zabaw. Zwłaszcza maty na plac zabaw charakteryzują się bardzo wysoką adaptacyjnością, czyli możliwością tworzenia oryginalnych aranżacji na wzniesieniach, czy muldach. Można też wkomponować w nie trójwymiarowe i płaskie elementy sensoryczne, motywy gier podwórkowych np. grę w klasy, czy elementy edukacyjne takie jak cyfry, czy alfabet. Naszą inwencję twórczą w zasadzie, ogranicza nam tylko wyobraźnia. Poprzez zaprojektowane kształty i grafiki możemy też nadać strefie kierunek tematyczny np. przyrodniczy, czy geometryczny.

Uzasadniona popularność

Cechy związane z estetyką to jednak, nie wszystkie zalety nawierzchni gumowej. Firma Flexizone oferuje nawierzchnie o wysokich właściwościach amortyzujących, współczynniku upadku HIC obejmującym wysokość od 1,3m do 3,0m. Są one mrozoodporne i co najważniejsze przyjemne i bezpieczne w dotyku. Nawierzchnia została również przebadana starzeniowo i zmodyfikowana, podnosząc jej odporność na promieniowanie UV. Dzięki temu najczęściej stosuje się ją na placach zabaw, alejkach, strefach rekreacji, siłowniach plenerowych, boiskach wielofunkcyjnych i bieżniach, ale też w salach zabaw, czy wewnętrznych strefach sportowych i rekreacyjnych.