Wiele właścicieli psów zastanawia się, czym karmić swojego pupila. Wybrać suchą karmę, gotowane jedzenie, BARF, a może wilgotną karmę z puszki? Pytanie to jest o tyle trudne, że tak naprawdę każdy pies jest inny. Czym innym więc będziemy karmić psa „kanapowego”, sportowego czy myśliwskiego. Musimy również zwrócić uwagę na to, iż psy, podobnie jak ludzie, mają swoje przyzwyczajenia lub mogą być na coś uczulone. Jakie są najczęstsze błędy, które zdarza nam się popełniać podczas karmienia czworonogów?
1. Kupowanie najtańszej karmy z marketu
Niestety bardzo często się zdarza, że właściciele psów, chcąc co nieco przyoszczędzić na jedzeniu dla psa, kupują najtańszą karmę w supermarkecie. Tyczy się to nie tylko suchych karm, ale także tych wilgotnych z puszki. Przede wszystkim największym błędem jest nieczytanie składu produktów oraz niesprawdzanie daty ważności. Najważniejsze jest to, co znajduje się na początku listy składników – tego jest w karmie najwięcej. Musimy również zdać sobie sprawę, że typowe karmy z supermarketów zawierają zboża. Szczególnie te przetworzone, jak chleb, makaron czy produkty sojowe – często nie są przyswajane przez zwierzęta. Podawanie takiej karmy może skutkować częstymi biegunkami czy alergią. Wybierając suchą karmę dla pupila pamiętajmy, że najlepsza jest karma dla psów bez zboża. Taką kupicie m. in. tutaj: http://sklepzkarmami.pl/mynews/news,forza10legend.
2. Źle zbilansowana dieta
Musimy pamiętać, że niezależnie od tego, w jakim wieku jest nasz pupil oraz jaki jest jego poziom aktywności, podstawą jego diety powinno być białko zwierzęcego pochodzenia oraz zielone rośliny i warzywa, które pełne są mikroelementów, pierwiastków śladowych oraz materiałów ściernych. Najczęściej problem złego dobrania diety występują w przypadku psów, których właściciele sami przygotowują posiłki. Wówczas możemy łatwo doprowadzić do otyłości, niedoboru składników mineralnych czy rozwoju różnych chorób.
3. Przekarmianie oraz podawanie zbyt wielu smakołyków
Przede wszystkim pies powinien mieć ustalone pory karmienia i nie może mieć stałego dostępu do pokarmu. Psy często jedzą tyle, ile widzą. Niestety zbyt duża porcja karmy może doprowadzić do otyłości, co wiąże się z wieloma chorobami.