Edukacja Polecane

Matura ustna nie taka straszna!

Matura ustna z języka angielskiego spędza sen z powiek wielu młodym ludziom. Niby każdy wie, jak wygląda taki egzamin, ale co z tego, skoro przed i tak pojawia się ogromny stres. Do tego dochodzi strach przed konwersacją w języku angielskim i bariera językowa, którą trzeba pokonać. Inaczej przecież nie da rady. Jak ograniczyć stres i jak się zachować podczas egzaminu? 

O czym pamiętać dzień przed egzaminem? 

Kiedy do matury zostało już tylko kilkanaście godzin, nie ma sensu zaglądać do książek czy próbować jeszcze czegoś się „douczyć”, bo osiągniemy przeciwny skutek. Zamiast zapamiętać coś więcej, to niepotrzebnie się zestresujemy i będzie nam się wydawało, że cała wiedza uleciała nam z głowy. Dlatego dzień przed egzaminem to czas, aby wypocząć i zrelaksować się na spacerze czy podczas spotkania z przyjaciółmi. Każdy wybierze coś dla siebie. Pamiętajmy też, aby nie kłaść się spać za późno, a rano przed wyjściem zjeść śniadanie. Jeżeli dzięki temu poczujemy się pewniej, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby schować w kieszeni mały „talizman”, który przyniesie nam szczęście. Przed samym wejściem na salę warto wziąć kilka głębokich wdechów i z uśmiechem pomyśleć – dam radę! 

A co zrobić jak już przekroczymy próg sali egzaminacyjnej? 

To chyba najbardziej stresujący moment, spojrzeć po raz pierwszy na egzaminatorów i przywitać się z nimi. Co ważne – pamiętajmy, że wchodząc na salę obowiązuje już tylko język angielski Częstochowa http://tarkowski.edu.pl/ ! Dlatego przywitać się musimy właśnie w tym języku. Po wylosowaniu arkusza z zestawem pytań, nie ma sensu tracić czasu na zapisywanie sobie na kartce całych odpowiedzi, lepiej umieścić na niej tylko kluczowe słowa. I co najważniejsze podczas egzaminu – koncentracja i skupienie! Na każde pytanie musimy przecież udzielić poprawnej odpowiedzi, którą trzeba też przecież uzasadnić. Dlatego jeżeli coś źle zrozumiemy czy „przeoczymy” przez rozkojarzenie, to komisja można tej odpowiedzi nie uznać. Jeżeli zdarzy się tak, że nie zrozumieliśmy treści pytania czy nie dosłyszeliśmy, wtedy można poprosić o powtórzenie go. Nie róbmy tego jednak przy każdym pytaniu. 


Dodaj komentarz