Polecane

Co będzie lepsze dla naszego dziecka: łóżeczko czy kołyska?

Kiedy spodziewamy się dziecka, jedną z nadrzędnych rzeczy jest przygotowanie dla niego pokoju lub kącika w naszej sypialni. A co jest najważniejsze w wyposażeniu takiego miejsca? Oczywiście to, gdzie maluch będzie sypiał. Sen stanowi ogromną część życia noworodka. Nic zatem dziwnego, że chcemy mu zapewnić wygodę i odpowiednie warunki do rozwoju. W związku z tym rodzice często stawiają sobie pytanie: lepiej kupić łóżeczko czy kołyskę?

Zanim wpiszemy w wyszukiwarkę „łóżka Kraków”, warto się zastanowić nad wyborem.

Kołyska dla dziecka – wady i zalety

Standardowe kołyski dziecięce są wykonane z drewna. Na rynku są nawet dostępne modele z baldachimem, co przydaje się szczególnie wtedy, gdy maleństwo nie ma własnego pokoju i chcemy zapewnić mu większą prywatność w sypialni oraz ochronę przed owadami. Kołyski są zwykle węższe i wyższe niż łóżeczka. Dzięki możliwości bujania, możemy ułatwić dziecku zasypianie i ukoić je, zwłaszcza gdy będzie niespokojne pod wpływem przeziębienia bądź uciążliwej kolki.

Kołyska jest polecana także dla tych rodziców, którzy nie dysponują zbyt dużym metrażem. Ponieważ jest mniejsza, znacznie łatwiej znaleźć dla niej miejsce w pokoju. 

Niestety z kołyski trzeba zrezygnować w chwili, kiedy maluch zaczyna samodzielnie siadać. Poza tym regularne bujanie może sprawić, że dziecko nie będzie chciało spać w innych warunkach.

Łóżeczko dla dziecka – wady i zalety

Łóżeczka dziecięce również są najczęściej wykonywane z drewna i wyposażone w szczebelki, które zapobiegają wypadnięciu. Ich największą zaletą jest z pewnością fakt, że są rozwiązaniem na dłużej. O ile kołyskę zwykle trzeba odstawić po kilku miesiącach, łóżko może posłużyć nawet do 3. roku życia. Niektóre modele pozwalają na usunięcie szczebli, dzięki czemu starsze dziecko będzie mogło jeszcze z nich korzystać.

Konstrukcja ramy jest zwykle przystosowana do tego, by można było zmontować na niej przewijak, co znacząco zaoszczędzi miejsce. Regulacja wysokości materaca umożliwia dostosowanie mebla do naszych potrzeb. Niestety jednocześnie łóżeczko jest z reguły znacznie większe niż kołyska, dlatego w przypadku małych mieszkań trudniej będzie o urządzenie kącika dla dziecka. 

O komfort snu rodziców i dziecka może zadbać https://expertsnu.pl/.

Dodaj komentarz