Zdrowie

Pokonać strach przed dentystą

Znaczna część ludzi dostaje dreszczy na samą myśl o fotelu dentystycznym. Złe doświadczenia z przeszłości powodują, że w późniejszych latach dentysta kojarzy się tylko z bólem, nieprzyjemnym dźwiękiem oraz stresem. Dlatego, kiedy pojawia się ból zęba, unikamy wizyty u stomatologa, z nadzieją, że może tabletka załagodzi sprawę. A kiedy trafiamy na fotel, nieraz jest już za późno na leczenie i jedynym wyjściem jest usunięcie zęba.

Skąd ten strach?

Powstaje na bazie własnych, złych doświadczeń oraz przez zasłyszane opowieści innych. Chyba każdy z nas choć raz w życiu miał jakieś złe przeżycia w gabinecie stomatologicznym. Jeśli dodamy do tego historie innych ludzi czy te przeczytane w internecie, strach wzrasta do monstrualnych rozmiarów, nieraz przeradza się nawet w pewnego rodzaju fobię.

Jak sobie radzić ze strachem? 

Strach przed dentystą rodzi się w głowie, dlatego można, a nawet trzeba uporać się z nim samodzielnie, ponieważ zaniedbywanie zębów może mieć negatywne skutki na cały nasz organizm. Nieleczone zęby to nie tylko braki w uzębieniu, ale również przyczyna wielu innych chorób, nawet nerek czy serca. Jak więc walczyć z tym strachem? Przede wszystkim wybierzmy lekarza, który wzbudzi nasze zaufanie http://centrumstomatologicznelegnica.pl/ oraz podejdzie do naszego problemu ze zrozumieniem. Nie należy tłumić swojego lęku w sobie, warto przed wizytą porozmawiać na ten temat ze stomatologiem, wyjaśnić czego boimy się najbardziej i razem poszukać dobrych rozwiązań. Jeśli np. boimy się charakterystycznego dźwięku wszystkich przyrządów znajdujących się w gabinecie, możemy poprosić o możliwość obejrzenia filmu na monitorze czy posłuchania muzyki. Należy również przestawić nasz tok myślenia przed wizytą, siadając na fotelu zamiast myśleć – znowu będzie bolało – lepiej myśleć o tym, że dzięki tej wizycie nasze zęby będą zdrowe. Chyba lepiej przetrzymać sekundę bólu podczas podawania znieczulenia i później cieszyć się zdrowym uśmiechem, niż odkładać wizytę i cierpieć z bólu przez długie dni. Najgorzej jest przełamać strach przed tą pierwszą wizytą, każda następna będzie przebiegać w coraz lepszej atmosferze, jeśli tylko zmienimy nasz sposób myślenia. Warto dbać o zęby, nie tylko ze względu na wygląd, ale przede wszystkim dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Dodaj komentarz