Rodzicielstwo Zdrowie

100 porodów w pierwszym miesiącu działania zabrzańskiego CZKiD

Już ponad 100 dzieci urodziło się w nowym Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu. Na 101 dzieciaczków przypada 57 dziewczynek i 43 chłopców. Jeden z najnowocześniejszych w kraju szpitali ginekologiczno – położniczych przyjmuje pacjentki od 1 listopada.

Pierwsze urodzone w centrum dziecko to dziewczynka Laura Kamińska. Urodziła się w pierwszym dniu po otwarciu centrum, 1 listopada 2014. W dniu porodu ważyła 3770 g i miała 54 cm.

Każde z urodzonych w centrum dzieci otrzymuje w prezencie maskotkę – misia z napisem „Urodziłem się w Zabrzu”. Miś ma z tyłu zamykaną kieszonkę przygotowaną na opaskę identyfikacyjną, którą dzieci noszą na rączce od momentu porodu. Chodzi o to, by mama miała gdzie schować opaskę np. na pamiątkę po wyjściu ze szpitala. W Centrum opieka nad kobietami jest kompleksowa. Szpital działa w systemie „rooming-in”, matki mają ma przy sobie dziecko przez cały czas, również zaraz po urodzeniu. Kobiety rodzące w centrum chętnie korzystają z pomocy położnych, które dokładają wszelkich starań by poród był możliwie łatwy i jak najmniej bolesny. Pacjentki Centrum chętnie korzystają ze wszystkich form znieczuleń, rodzą naturalnie lub w wodzie. „W pracy zawodowej kieruję się głównie dobrem pacjentek i to właśnie one utwierdzają mnie w przekonaniu, że moja praca jest pełna oddania, empatii i profesjonalizmu” – mówi jedna z położnych Karolina Raczak – Moroń, która bierze udział w konkursie POŁOŻNA NA MEDAL (http://www.poloznanamedal.pl/zwyciezcy.php).

Mamy, które urodziły w centrum chętnie korzystają także z poradni laktacyjnej. Położna Joanna Magdalińska przyznaje, że stara się zmotywować każdą mamę do karmienia dziecka piersią, nawet jeśli początki bywają trudne. „Karmienie piersią to najbardziej naturalny i sprzyjający prawidłowemu rozwojowi sposób żywienia niemowląt. Mleko matki to unikalna mieszanka zawierająca wszystko co niezbędne dla dziecka. Warto, by każda mama, która rodzi w naszym szpitalu poznała zalety karmienia naturalnego” – mówi położna.

CZKiD oferuje także szereg innych udogodnień dla pacjentek, jak konsultacje psychologiczne czy dietetyczne. Wszystkie te usługi są bezpłatne.

Dodaj komentarz