Podróże Zdrowie

Materac dla dziecka – jaki powinien być?

Odpowiedni materac jest gwarancją dobrego i spokojnego snu. Warto zadbać o to, aby dziecko od samego początku spało na właściwym, wygodnym materacu, ponieważ spokojny sen jest fundamentem prawidłowego rozwoju. O czym pamiętać, aby mieć pewność, że dokonaliśmy słusznego wyboru?

Używane materace

Nie należy w ogóle brać ich pod uwagę. Dlaczego? Cechą charakterystyczną materacy jest to, że niestety ulegają odkształceniu. Jeśli są po kimś, to tracą swoje właściwości, które są niezbędne do uzyskania komfortu podczas snu. Warto o tym pamiętać.

Jaką wybrać twardość?

W przypadku małych dzieci świetnie spisze się materac średnio-twardy. Twardy byłby katorgą dla kręgosłupa, z kolei zbyt miękki nie dbał by o należyte podtrzymywanie ciała. Odpowiednie materace do łóżek https://alvare.pl/ nie mogą się deformować, czyli tworzyć wgnieceń w okolicy główki oraz pupy dziecka. Równie ważna jest ich elastyczność, polegająca na dopasowaniu się do kształtu ciała. Materac powinien się nieco uginać pod ciężarem dziecka, ale nigdy nie może dojść do jego zapadnięcia.

Materiał

Materace dla dzieci są wykonywane z naturalnych tworzyw, np. trawy morskiej, łuski gryczanej czy włókien kokosowych. Należy jednak pamiętać, że mogą one powodować występowanie alergii skórnych lub oddechowych, pod wpływem rozwijania się grzybów i pleśni (na skutek wilgoci).  Dlatego warto zdecydować się na model wykonany z pianki, która jest odpowiednia dla alergików oraz lateksu odpornego na zniekształcenia i o dużych właściwościach elastycznych.

Wymiary

Aby wybrać odpowiedni materac, należy zwrócić uwagę także na jego rozmiar. Wśród najbardziej popularnych dziecięcych materacy królują takie wymiary jak 120×60 cm oraz 140×70 cm. W przypadku gdy dziecko nie mieści się w tych standardach, trzeba pomyśleć o takim, który świetnie spisuje się u dorosłych. Przykładowo materace 80×200 zapewnią wygodę i komfort snu. Pamiętajmy jednak, aby materac był dostosowany do indywidualnych potrzeb naszego dziecka, gdyż każde rozwija się w innym tempie.

Jeśli nasze dziecko cierpi na jakieś wady postawy, warto swój wybór skonsultować z ortopedą.

Dodaj komentarz