Zdrowie

Wybieramy fotelik samochodowy z grupy 9-18 kg

Wybór fotelika to jedna z najtrudniejszych decyzji zakupowych wśród rodziców. Bezpieczeństwo, dopasowanie do dziecka oraz auta, wygoda, komfort użytkowania – to najważniejsze kwestie przy zakupie fotelika samochodowego. Mimo, że wszyscy rodzice o tym wiedzą, wciąż trudno jest zdecydować jaki wybrać fotelik… W przedziale wagowym 9-18 kg jest bardzo duży wybór modeli. Z naszego poradnika dowiecie się: na co zwrócić uwagę przy wyborze fotelika samochodowego, czym się kierować i jaki musi być bezpieczny fotelik.

Odpowiedni dla dziecka

„Muszę kupić nowy fotelik, bo z nosidła wystają mu już nóżki!” – często słychać takie opinie. To błąd! Fotelik zmieniamy, gdy dziecko ma minimum 9 kilogramów i rzeczywiście poprzedni fotelik jest za mały, czyli maluchowi wystaje z niego główka. Jaki fotelik wybrać dla dziecka? Przede wszystkim należy zawsze przymierzyć malucha do konkretnego modelu. Czasem nasza pociecha może źle czuć się w nawet najlepszym foteliku samochodowym w sklepie!

Dopasowany do auta

Zawsze należy sprawdzić czy fotelik pasuje do naszego samochodu. Niektórzy producenci oferują listy zgodnych modeli aut z konkretnym fotelikiem, jednak warto pamiętać, że każdy model samochodu wychodzi w swoim roku produkcji w kilku wersjach wyposażenia i nawet taka różnica (inna tapicerka, fotele) może mieć znaczenie! Niedopasowany fotelik nie stoi stabilnie, a jego oparcie mocno odbiega od oparcia samochodu.

Właściwie przymocowany

Przymierzając fotelik do auta należy sprawdzić również jego montaż i mocowanie. Niektóre modele są zbyt duże w stosunku do długości pasów w konkretnym samochodzie. Fotelik Besafe iZi Comfort X3 montowany jest w aucie za pomocą 3-punktowego pasa bezpieczeństwa – w odróżnieniu od innych modeli na rynku, pas przebiega z przodu fotelika, dlatego rodzic w łatwy sposób skontroluje, czy montaż przebiega poprawnie lub pas się nie zwija. Niektóre modele fotelików mają specjalny system sprawdzający czy fotelik został poprawnie zamocowany – informuje o tym zielona kontrolka.

Bezpieczny

Jak ocenić bezpieczeństwo fotelika samochodowego? Przede wszystkim sprawdź wyniki testów ADAC. Nie tylko ogólną ilość gwiazdek, jaką podaje producent na stronie fotelika. Liczy się za co dany model otrzymał gwiazdki. Zaznaczając interesującą kategorię wagową lub markę fotelika, w prosty sposób sprawdzisz te informacje tutaj: http://fotelik.info/pl/testy/. Możesz również poszukać wideo-testów zderzeń lub dachowania z udziałem modelu, nad którym się zastanawiasz.

Dobry fotelik powinien mieć szeroką zabudowę po obu stronach dziecka – aby chronić przy zderzeniach bocznych. Koniecznie wybieraj modele z możliwością regulacji wysokości zagłówka lub też szerokości fotelika – tak, aby dostosować fotelik samochodowy do rozwoju dziecka.

Niektóre modele fotelików posiadają dodatkowe systemy, podnoszące bezpieczeństwo dziecka w czasie wypadku oraz wpływające na większą stabilność montażu. System wpinania Isofix (sprawdź czy Twoje auto go również posiada!) lub montowanie Top Tether to zawsze dodatkowy atut modelu fotelika.

Wygodny

Nawet krótkie podróże mogą być uciążliwe, jeśli maluchowi w foteliku jest niewygodnie. Również rodzic musi zwrócić uwagę na wygodę montażu, sposób zapinania dziecka czy wkładania go do fotelika – szczególnie, jeśli masz zamiar często korzystać z auta.

Ważna jest również tkanina, z której została wykonana tapicerka. Niektórzy producenci fotelików oferują modele z oddychającą tkaniną, która ogranicza pocenie się maluszków w czasie dłuższych podróży i komfort dla delikatnej skóry dzieci. Sprawdź również, czy tapicerkę można zdjąć i uprać (najwygodniej – w pralce).

Pamiętaj, że jeśli fotelik ma wysokie noty bezpieczeństwa w testach, ale nie spełnia punktów o właściwym dopasowaniu go do dziecka i samochodu bądź nieprawidłowo go zamontujesz w swoim aucie – fotelik nie zapewnia takiej wysokiej ochrony!

Dodaj komentarz