Edukacja Rodzicielstwo

Dorośli i dzieci – różnice w procesie nauki angielskiego

Bez względu na to, w jakim jesteśmy wieku oraz jaka jest nasza aktualna pozycja zawodowa, nie możemy zapomnieć o swoim rozwoju. Ciągłe dokształcanie się sprawi, że zyskamy w oczach pracodawcy oraz poczujemy się bardziej dowartościowani i pewni siebie. Okazuje się, że wbrew pozorom, nauka języka obcego w późniejszym wieku nie jest trudna, a wręcz przeciwnie – dorośli przyswajają wiedzę szybciej niż dzieci.

Proces nauki u dzieci i dorosłych

Częstą wymówką dorosłych jest stwierdzenie, że nauka w ich wieku nie ma sensu, że ich pamięć nie jest już tak dobra jak kiedyś i że nowy język to dla nich zbyt duże wyzwanie. Okazuje się, że prawda jest zupełnie inna. Fakt, dzieci poniżej siódmego roku życia, szybko zapamiętują poznane zwroty, bo ich mózgi do uczenia się wykorzystują pamięć utajoną, a więc nieświadomą. Innymi słowy, dzieci wyłapują zasady nowego języka bez udziału świadomości. Inaczej ma się sprawa z dorosłymi, którzy podczas nauki, korzystają z pamięci jawnej czyli świadomej. Dzięki temu, po upływie danego czasu od momentu zapoznania się z danym zwrotem, dorośli pamiętają o wiele więcej informacji niż dzieci.

Nauka we wczesnym dzieciństwie

Teoria mówiąca, że skuteczność nauki języka obcego we wczesnym dzieciństwie jest o wiele większa niż u dorosłych, to zdecydowanie mit. Przyczyną popularności takiego stwierdzenie jest zapewne szybkie tempo nauki języka ojczystego przez dzieci. Nie ma to jednak związku z łatwością przyswajania zasad i słownictwa języka obcego. Języka ojczystego uczymy się, słuchając go bez przerwy i kojarząc go z poszczególnymi emocjami czy tez czynnościami. Dojrzały wiek nie powinien zatem stanowić żadnej bariery do nauki i bez obaw możemy zapisać się na kurs językowy dla dorosłych.

Odpowiednia metoda nauczania

Faktem jest, że dzieci uczą się języka nieco szybciej niż dorośli, ale przyczyną takiego stanu rzeczy nie jest wiek. Sęk w tym, że dzieci korzystają ze zdecydowanie skuteczniejszej metody nauczania niż dorośli. Podczas zajęć z dziećmi, lektorzy korzystają z piosenek, kolorowych obrazków czy prowadzą gry, dzięki czemu słuchacze skupiają się na zabawie, jednocześnie chłonąc nowe słownictwo. Dorośli uczyliby się więc szybciej, korzystając z odpowiednich metod, przyjaznych dla mózgu. Jedną z nich jest metoda Callana, która opierając się na ciągłej konwersacji, sprawia, że w szybki i przyjemny sposób utrwalamy nowo poznane zwroty.

Nauka języka angielskiego jest możliwa w każdym wieku. Z silną motywacją i  odpowiednią metodą nauczania nawet dorosły może opanować język obcy w niedługim czasie.

Dodaj komentarz