Od sierpnia Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce rozpoczyna akcję „Tak trudno iść do szkoły bez mamy”, której celem jest wyrównywanie szans edukacyjnych opuszczonych i osieroconych dzieci.
Większość uczniów wraca do szkoły z uśmiechem, snując wakacyjne opowieści. Niosą piękne tornistry, a do szkoły odprowadzają ich dumni rodzice. To szczególnie trudny czas dla ubogich, opuszczonych i osieroconych dzieci. Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce stara się wesprzeć podopiecznych, aby nie wstydziły się biedy, trudnej sytuacji czy zaległości w nauce.
Prowadzona kampania ma na celu zebranie środków na wyprawkę szkolną i pomoc w nauce wychowankom SOS Wiosek Dziecięcych. W każdej rodzinie SOS jest 5 – 8 dzieci, którym trzeba zapewnić podstawowe pomoce edukacyjne i warunki do nauki. Bardzo często również pod opiekę trafiają starsze dzieci, które mają poważne trudności z mówieniem, pisaniem lub czytaniem. Konieczne są wówczas intensywne zajęcia z logopedą czy pedagogiem, aby wyrównać takie deficyty.
Przygotowanie dzieci i młodzieży do szkoły to ogromne koszty. Wg raportu Centrum Badania Opinii Społecznej, na przełomie 2013/2014 roku rodzice wydali średnio 826 zł na przygotowanie dziecka do szkoły. W wielu rodzinach SOS pod opieką są również bardzo zdolne dzieci posiadające różnorodne talenty. Stowarzyszenie chce zapewnić takim uczniom zajęcia rozwojowe, aby nie różniły się od swoich kolegów, którzy w blisko połowie polskich rodzin uczęszczają na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne.
Kampania prowadzona jest w prasie i Internecie, patronami medialnymi są TVP 2 i Jedynka Polskie Radio