Kiedy rozpocznie się 30 tydzień ciąży, wejdziesz w najtrudniejszy ciążowy okres. Możesz czuć się ociężała i zmęczona, a dolegliwości, które są typowe dla ostatniego trymestru ciąży, mogą w dużej mierze odbierać radość z oczekiwania na dziecko.
Wiele mam powtarza, że ostatnie dziesięć tygodni ciąży ciągnęło się im tak samo długo, jak… wcześniejsze trzydzieści. 30 tydzień ciąży to okres, kiedy ciążowy brzuszek nie pozwala na wygodne ułożenie się do snu, a rozciągnięta macica uciska na inne narządy i nie tylko sprzyja powstawaniu zgagi, lecz także utrudnia oddychanie. Ciążowe dolegliwości nie dają o sobie zapomnieć, nic więc dziwnego, że nawet te kobiety, które do tej pory bały się porodu, coraz częściej nie mogą się go już doczekać.
Jakie dolegliwości są typowe od 30 tygodnia ciąży?
Większość dolegliwości z ostatnich tygodni ciąży, choć uciążliwa, nie świadczy o niczym niepokojącym. Zazwyczaj też wystarczą domowe sposoby, aby je zmniejszyć lub im przeciwdziałać.
-
Zgaga
Aby zniwelować pieczenie w przełyku, jedz małe porcje, a po jedzeniu unikaj wypoczynku w pozycji leżącej. Wyklucz też z diety kwaśne i ostre przyprawy, bo one, tak samo jak słodycze i napoje gazowane, mogą nasilać zgagę.
-
Hemoroidy
Objawiają się świądem i pieczeniem okolicy odbytu, a podczas oddawania stolca może też pojawić się krew. Spowodowane są w dużej mierze zaparciami (to kolejna uciążliwość typowa dla końca ciąży) i uciskiem macicy na naczynia żylne. Aby zapobiegać pojawieniu się hemoroidów dbaj, by twoja dieta była bogata w płyny i błonnik – to przeciwdziała zaparciom. Jeśli hemoroidy już się pojawią, porozmawiaj o nich ze swoim ginekologiem. Być może doradzi stosowanie czopków lub maści doodbytniczych (np. z nagietka). Powstawaniu hemoroidów sprzyja siedzący tryb życia, dlatego nawet jeśli ciążowy brzuszek utrudnia ci aktywność, postaraj się nie zaniechać jej w zupełności.
-
Obrzęki kostek i nadgarstków
Dopóki obrzęki są niewielkie, pojawiają się tylko wieczorem i znikają w ciągu nocy, nie musisz się nimi martwić. Ich przyczyną jest słabsze krążeniem krwi i zwiększona ilość płynów w organizmie. Możesz próbować je zmniejszyć, np. poprzez ograniczenie soli w diecie i piciu odpowiedniej ilości płynów oraz przez odpoczynek w pozycji leżącej.
-
Bóle i zawroty głowy
Najczęstszym źródłem zawrotów głowy w ciąży jest niskie ciśnienie krwi, na które niewiele poradzisz. Pamiętaj jednak, że zawroty głowy w ciąży mogą poprzedzać omdlenie, a ono z kolei może skutkować urazem brzucha. Jeżeli więc czujesz się słabo, usiądź albo połóż się i podeprzyj głowę dłońmi. Weź łyk wody albo zjedz niewielką przekąskę, np. kilka migdałów albo suszonych moreli. Jeśli zawroty głowy dopadają cię codziennie, powiedz o tym lekarzowi, bo być może są oznaką anemii ciążowej.
-
Świąd ciążowego brzuszka
Rozciągająca się skóra na brzuchu może odrobinę swędzieć. Na tę uciążliwość pomoże regularne stosowanie kremów natłuszczających skórę i przeciwdziałających rozstępom. Jeśli jednak odczuwasz świąd na całym ciele, jak najszybciej zgłoś się do szpitala. To typowy objaw dla cholestazy ciężarnych, bardzo rzadkiego, ale jednocześnie bardzo niebezpiecznego powikłania ciążowego.