Wiele kobiet doświadcza mimowolnego oddawania moczu podczas ciąży, a niektóre będą również doświadczać nietrzymania moczu po porodzie. Może to być spowodowane wieloma czynnikami, w tym wagą dziecka i zwiększonym ciśnieniem wewnątrz macicy. Jeśli chcesz się dokładnie dowiedzieć jakie mogą być najczęstsze przyczyny nietrzymania moczu po porodzie koniecznie przeczytaj ten artykuł, ponieważ zawiera on wiele interesujących informacji na ten temat!
Nietrzymanie moczu po porodzie – przyczyny
Nietrzymanie moczu jest częstym problemem, który może wystąpić po porodzie i może być spowodowane przez wiele różnych czynników. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:
- urodzenie więcej niż jednego dziecka drogą naturalną
- duża masa dziecka (więcej niż 4kg)
- urazy krocza podczas porodu
- uszkodzenie unerwienia mięśni dna miednicy
- niewłaściwe gojenie się mięśni krocza
- otyłość rodzącej
- brak ćwiczeń mięśni kegla w trakcie ciąży
Na wstępie trzeba zaznaczyć, że nietrzymanie moczu po porodzie, pomimo tego, że jest niezwykle wstydliwym problemem, w rzeczywistości dotyka nawet do 60% ciężarnych kobiet. Mięśnie dna miednicy zapewniają wsparcie dla narządów i są aktywnymi uczestnikami utrzymania moczu i kału. Poród powoduje znaczne rozciągnięcie i uszkodzenie mięśni dna miednicy. To osłabienie dna miednicy może prowadzić do opadania narządów miednicy i nietrzymania moczu. Mimo faktu, że problem ten jest często poruszany w kontekście rodzenia drogą naturalną, nietrzymanie moczu po cesarce również może wystąpić. Jednak przy takiej metodzie prawdopodobieństwo jest dużo mniejsze.
Nietrzymanie moczu po porodzie – jak długo?
Nietrzymanie moczu jest częstym powikłaniem po porodzie. Jest ono spowodowane zmianami w pęcherzu i miednicy, które zachodzą podczas porodu. Kiedy macica kurczy się z powrotem do swojego pierwotnego rozmiaru, może wywierać dodatkowy nacisk na pęcherz. To w połączeniu z faktem, że mięśnie miednicy są osłabione po porodzie może powodować wyciek moczu. Na szczęście dla większości kobiet problem ten ustępuje kilka tygodni po porodzie.
Jeśli doświadczasz nietrzymania moczu po porodzie przez długi czas, ważne jest, abyś odwiedziła swojego lekarza. Jeśli problem utrzymuje się, powinnaś skonsultować się z fizjoterapeutą i/lub pielęgniarką wyspecjalizowaną w zagadnieniach trzymania moczu. Wczesne leczenie jest kluczowe w zapobieganiu, by nietrzymanie moczu stało się problemem na całe życie.
Nietrzymanie moczu po porodzie – leczenie?
We wczesnych stadiach nietrzymania moczu kobiety powinny odpoczywać i pozwolić dnu miednicy na regenerację. W zależności od rodzaju nietrzymania moczu, leczenie pierwszego rzutu obejmuje ćwiczenia pęcherza, fizykoterapię i modulację nerwów. Jeśli te metody nie działają, kobiety mogą również rozważyć operację w celu naprawy mięśni dna miednicy.