Dzieci

Lampki nocne dla dzieci – dlaczego są tak istotne?

Lampka nocna to niezbędny element wyposażenia pokoju dziecięcego. Rodzice zwykle przekonują się o tym już w pierwszych dniach opieki nad maluszkiem. Świeci bowiem delikatnym światłem i przyda się zarówno do opieki nad dzieckiem zaraz po jego narodzinach jak i w wieku przedszkolnym, kiedy zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na jej zakup? Podpowiadamy.

Jak wybrać lampkę nocną do pokoju dziecięcego?

Wybierając lampkę do pokoju dziecka, zwróć uwagę, aby subtelnie świeciła. Nocne lampki dla dzieci zamiast silnego strumienia światła, powinny dawać jedynie przyjemną poświatę. Najlepszymi kolorami lampki niehamującymi produkcji melatoniny, czyli hormonu snu są ciepłe barwy, takie jak czerwony i pomarańczowy. Zastanów się również, gdzie umieścisz lampkę.

Do wyboru na rynku są lampki wiszące, do kontaktu lub stojące. Jeśli w kąciku gdzie stoi łóżeczko dziecka nie możesz powiesić jej na ścianie, wybierz lampkę stojącą, którą można postawić w każdym miejscu lub zabrać ze sobą tam, gdzie akurat jej potrzebujesz. Lampki do kontaktu są niewielkie i dają delikatne przyjemne światło. Dzięki swojemu małemu rozmiarowi doskonale sprawdzą się również w czasie podróży.

Kolejną istotną kwestią jest materiał, z jakiego została wykonana lampka. Upewnij się, czy nie ma ostrych krawędzi, czy wykonana jest z bezpiecznych materiałów oraz nie nagrzewa się. Doskonale sprawdzą się mięciutkie lampki wykonane z plastycznego silikonu, które są lekkie, a po naciśnięciu wracają do poprzedniego kształtu. Bardzo przydatnymi funkcjami lampki są wyłącznik czasowy oraz zmiana natężenia światła. Wyłącznik czasowy można ustawić tak, aby lampka wyłączyła się kiedy dziecko zapadnie w sen, po 30-60 minutach lub może zostać włączona przez całą noc.

Przydatność lampki nocnej – karmienie i przewijanie

Podczas pierwszych miesięcy po narodzinach rodzice często wstają kilka razy w nocy. Delikatne i subtelne światło lampki sprawia, że można szybko przewinąć lub nakarmić dziecko bez wybudzania go. Znalezienie małego smoczka w łóżeczku również nie będzie takie trudne.


W pierwszych miesiącach życia będziesz również często kontrolować czy niemowlę leży na pleckach czy przekręciło się na brzuszek lub boczek, czy jest przykryte lub mu się nie ulało. Włączona lampka nocna ułatwi te czynności bez ingerencji w sen maluszka. Warto ją umieścić obok łóżeczka niedaleko przewijaka, gdzie najczęściej będzie ci potrzebna w nocy. Sprawdź również, czy przewód znajduje się z dala od małych rączek, aby maluch nie mógł jej zrzucić. Ciekawe lampki możesz znaleźć na stronie: https://www.wozki-foteliki.pl/96-lampki.