Dzieci Polecane

Poduszka dla dziecka – kiedy przychodzi na nią pora i jak wybrać odpowiednią?

Wyposażenie dziecięcego łóżeczka to niebywale trudne zadanie. Pilnujemy, żeby wybrany przez nas model był jak najbardziej bezpieczny i wygodny, by maleństwo mogło spokojnie się wysypiać, przy okazji i nam dając odrobinę wypoczynku. Przepuszczające powietrze prześcieradło czy miękka kołderka to nie wszystko – pozostaje jeszcze kwestia poduszek. Nie od dziś wiadomo, że noworodek powinien spać na płasko i dopiero później przyjdzie pora na zmianę. Kiedy już to nastąpi, na co się zdecydować?

Dlaczego niemowlę nie powinno spać na poduszce?

Musimy pamiętać, że ciało noworodka jest wykształcone zupełnie inaczej, niż u dorosłego człowieka. W pierwszych miesiącach życia nie potrafi przecież samodzielnie utrzymać główki. Dlatego istotnym jest, by dziecko podczas snu mogło układać głowę na równi z kręgosłupem. Kiedy położymy maleństwo na poduszce, nierówna powierzchnia będzie utrudniała ruchy główką, co może spowodować wystąpienie wad rozwojowych. Ponadto dziecko śpiące na poduszce jest dodatkowo narażone na śmierć łóżeczkową, co potwierdzają wyniki licznych badań.

Dopiero szukasz łóżeczka dziecięcego? Sprawdź pod hasłem „łóżka Toruń”.

Od kiedy dziecko może spać na poduszce?

Lekarze zalecają, żeby o zakup poduszki do łóżeczka dziecięcego zatroszczyć się dopiero, gdy maluch ukończy 2. rok życia. Do tego czasu należy zrezygnować z tego elementu wyposażenia. Chcemy, żeby niemowlę miało miękko i wygodnie, i dlatego pojawia się potrzeba podłożenia mu poduszki. Tymczasem najlepsze dla jego zdrowia jest właśnie spanie na jednolitej, równej powierzchni.

Jak wybrać poduszkę dla dziecka?

Nie powinna być ani zbyt wysoka, ani zbyt miękka. Co za tym idzie, odpadają modele, których wypełnienie jest zrobione z jedwabiu czy pierza. Pierze, podobnie jak puch, może zresztą silnie uczulać, dlatego tym bardziej należy z niego zrezygnować. Znacznie lepiej sprawdzą się poduszki bawełniane lub poliestrowe. 

W kwestii doboru poduszki warto przyjrzeć się, w jakiej pozycji lubi zasypiać nasze dziecko. Jeśli często przekręca się na brzuszek, poduszka powinna być dość płaska. Jeśli zaś często się wierci, wybierzmy model odpowiednio twardy i sprężysty, który dostosuje się do jego pozycji.

Wybierajmy materiały hipoalergiczne, które pozwolą dziecku na zdrowy, spokojny sen. Pokrowiec na poduszkę powinien łatwo się zdejmować i nie niszczyć się podczas prania. 

Podczas poszukiwań poduszki idealnej koniecznie zajrzyj na https://expertsnu.pl/.

Dodaj komentarz