Kredyt hipoteczny i pożyczka hipoteczna to dwa najpopularniejsze sposoby na sfinansowanie remontu mieszkania. Zobacz czym są oba powyższe produkty bankowe i zdecyduj, która opcja jest najlepsza dla Ciebie.
Pojęcia „kredyt” i „pożyczka” często są stosowane zamiennie. W przypadku ofert hipotecznych są to dwa różne produkty. Zastanów się więc jaki kredyt na remont mieszkania wybrać. Różnice są zasadnicze.
Czym jest kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny nie musi być przeznaczony na zakup nieruchomości. Za jego pomocą można sfinansować również remont mieszkania. Udzielany jest on najczęściej na wysokie kwoty, więc bank musi dobrze się zabezpieczyć, zanim udostępni kredytobiorcy pieniądze. Zabezpieczeniem dla banku jest hipoteka, ustanawiana na kredytowanej nieruchomości. Wysokość udzielonego zobowiązania głównie zależy więc od wartości domu czy mieszkania. Cechą kredytu hipotecznego przeznaczonego na remont jest to, że pieniądze można wydać jedynie na materiały i prace, które zwiększą wartość nieruchomości. Można więc z nich skorzystać, na przykład żeby wykończyć łazienkę, pomalować ściany czy położyć podłogi. Nie można natomiast ich wydać, na przykład na meble, dywany i zasłony. Dodatkowo z wydatków trzeba się rozliczać przedstawiając bankowi faktury lub zdjęcia pokazujące, że pieniądze zostały wydane zgodnie z powyższą zasadą.
Pożyczka hipoteczna – czym jest?
Pieniądze z pożyczki hipotecznej można przeznaczyć na dowolny cel. Tym, co łączy pożyczkę z kredytem hipotecznym, jest fakt, że oba produkty są zabezpieczone hipoteką na domu lub mieszkaniu kredytobiorcy. Pewne zabezpieczenie sprawia, że zmniejsza się ryzyko banku związane z udzieleniem pożyczki. Dzięki temu rozwiązanie takie ma o wiele lepsze warunki niż typowy kredyt gotówkowy. Dodatkowo pożyczka hipoteczna jest zazwyczaj udzielana na kwoty sięgające nawet 70 procent wartości nieruchomości. Z tych powodów warto z niej skorzystać, jeśli potrzebujesz pożyczyć większą kwotę na długi okres.
Kredyt a pożyczka hipoteczna – różnice
- Cel – kredyt hipoteczny może być przeznaczony tylko na wydatki związane z budową lub zakupem nieruchomości, natomiast pieniądze z pożyczki możesz wydać na dowolny cel (o ile nie będzie on związany z działalnością gospodarczą).
- Kwota zobowiązania – w obu przypadkach zależy ona między innymi od wartości nieruchomości, ale kredyt można wziąć na wyższą kwotę (nawet do 90 procent sumy, na którą wyceniany jest dom lub mieszkanie).
- Wysokość oprocentowania – pożyczki są wyżej oprocentowane niż kredyty. Jednak w porównaniu z innymi produktami bankowymi, oprocentowanie ofert zabezpieczonych hipoteką należy do najniższych.
Ponadto warto wiedzieć, że zaciągnięcie zarówno kredytu, jak i pożyczki hipotecznej wiąże się z wieloma formalnościami. Oprócz udokumentowania swoich dochodów, musisz przedstawić także dokumenty, dotyczące nieruchomości (akt notarialny, odpis z księgi wieczystej czy wycenę budynku). Dlatego też procedura przyznania tych produktów jest relatywnie długa.