Brak szacunku do partnera jako podłoże rozwodu

Zakładając rodzinę, raczej nikt nie planuje jej rozpadu. Zwłaszcza w niesympatycznej atmosferze pełnej poczucia winy i żalu. Zdarzają się jednak przypadki, gdzie nasz partner nie tylko nas nie kocha, ale także przestaje szanować, tworząc ze związku nieśmieszny żart. Wówczas, gdy jesteśmy ofiarą, mamy prawo do rozwodu z orzekaniem o winie, by zakończyć rozdział nieudanego związku bez nadmiernego poczucia straty.

Zdrada

To najczęstszy powód do rozwodu z orzekaniem o winie. W przypadku rozwodu jedna osoba jest ewidentnie pokrzywdzona. Jest to krzywda wielopłaszczyznowa. Dosyć, że tracimy wiarę w sens relacji, w którą inwestowaliśmy uczucia, dodatkowo traci nasze poczucie własnej wartości. Zaczynamy się zastanawiać, w czym jesteśmy gorsi od kochanka partnera/partnerki i właściwie jaki był powód zdrady. Czy coś zrobiliśmy nie tak? A może nie mogliśmy uniknąć zdrady, ponieważ nasza druga połówka po prostu przestała nas kochać i pożądać? W takim wypadku, gdy nie możemy niczego ustalić z partnerem, możemy iść do prawnika po radę. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzi rozdzielenie wspólnego majątku czy opieka nad dziećmi.

Psucie opinii partnera

To bardzo przykre, ale zdarza się, że nasi partnerzy nie tylko nie mają do nas szacunku, ale celowo psują nam opinię czy to w towarzystwie wspólnych znajomych, czy na podłożu zawodowym. Nikt nie ma prawa ujawniać tajnych sekretów z czyjegoś życia, a już zwłaszcza nie ma prawa robić sobie na ich podstawie żarty. Dewaluacja partnera jest podobna do zdrady. W końcu osoba, która żyje z nami pod jednym dachem i np. czerpie z tej relacji pewne korzyści, a potem, wychodząc z domu, psuje nam opinię, tak naprawdę dopuszcza się zdrady. Osoba, która odkryje tego typu zachowanie swojego męża lub żony, ma prawo zgłosić się do prawnika celem uzyskania rozwodu z orzeczeniem winy.

Jest także wiele innych przypadków, które świadczą o braku szacunku do partnera i stanowią podłoże do rozwodu z orzekaniem winy. Warto pamiętać, że po pierwsze należy spróbować porozumieć się z partnerem. W końcu z jakiegoś powodu związaliście się przysięgą małżeńską.