Inne Polecane Zdrowie

Urazy zębów

Twoje Dziecko wybiło ząb? Nie panikuj! Istnieją sprawdzone procedury postępowania, które pomogą przywrócić mu promienny uśmiech. 

 

Z pozoru niewinne dziecięce zabawy czasami miewają skutki odwrotne od zamierzonych. Szalona gonitwa za piłką po mokrej trawie może zakończyć się spektakularnym upadkiem, a w konsekwencji – wybitym zębem. Dobra zabawa natychmiast zamienia się w potok łez. Jak reagować? Przede wszystkim zachowaj spokój. Wybity czy uszkodzony ząb to wbrew pozorom niewielka konsekwencja upadku, który mógł spowodować jeszcze gorszy uszczerbek na zdrowiu Malucha. Z drugiej strony, wybicia lub uszkodzenia zęba nie należy jednak pod żadnym pozorem ignorować i bagatelizować.

Co robić?

Dziecko straciło ząb… i co teraz? Nie wszystko stracone! Jeśli ząb ukruszył się lub wypadł całkowicie, postaraj się go zlokalizować. Kiedy już go znajdziesz, chwyć za koronę (nigdy za korzeń!) i włóż do woreczka z mlekiem lub solą fizjologiczną. Dzięki temu opóźnisz zaschnięcie i obumarcie zęba – być może stomatologowi uda się go umieścić w dziąśle Dziecka ponownie. Tak samo postępuj w wypadku częściowego złamania zęba. Postaraj się uspokoić Dziecko i niezwłocznie udaj się do najbliższego stomatologa. Wcześniej jednak zadzwoń i poinformuj Recepcję o Waszej wizycie i wyjaśnij, co się stało. Upewnisz się, że lekarz znajdzie dla Was czas i z pewnością otrzymasz kilka cennych rad. Jeśli nie udało Ci się znaleźć zęba lub jego fragmentu, nie trać czasu i również udaj się do dentysty.

Stomatolog pomoże

Na początek konieczne będzie wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, aby sprawdzić stopień uszkodzenia zęba. W wypadku całkowitego wybicia, wielu stomatologów stosuje specjalne szyny stabilizujące, aby ząb stabilnie zaadaptował się w jamie ustnej ponownie. Po dwóch tygodniach noszenia szyn należy zgłosić się do stomatologa ponownie, aby ten ocenił kondycję zęba i podjął decyzję w sprawie dalszego postępowania. Jeśli ząb do tej pory się nie przyjął, nie wszystko stracone – wciąż istnieje szansa na jego adaptację. W tym momencie jednak najczęściej zapada decyzja o leczeniu kanałowym, podczas którego usunięta zostaje miazga zęba.

Dziąsła też mogą ulec uszkodzeniu

Jeśli po upadku Dziecko nie straciło zęba, ale mimo to skarży się ból zęba lub dziąseł, również zgłoś się do stomatologa. Dziąsła mogą być zagrożone infekcją, a w konsekwencji pojawieniem się aft i stanu zapalnego. W tym wypadku lekarz określi przyczynę dolegliwości Malucha i podejmie się odpowiedniego leczenia. Długotrwały stan zapalny i afty mogą z łatwością zostać wyleczone za pomocą nowoczesnych, a zarazem przyjaznych dla Dzieci metod stomatologicznych, takich jak ozonoterapia.

Bez względu na to, czy Dziecko wybije ząb stały czy mleczny, z problemem należy zgłosić się do stomatologa jak najszybciej. Dzięki temu wyeliminowane zostanie ryzyko pojawienia się infekcji i problemów ze zgryzem.

Więcej informacji na stronie: www.stomatologiadziecieca.com

Dodaj komentarz