Czy da się żyć bez witamin?

Czytając wszelkie poradniki dotyczące prowadzenia zdrowego trybu życia możemy wysnuć wniosek, że witaminy są nam niezbędne do życia. Zastanówmy się, czy tak jest rzeczywiście i jakie skutki mogłoby mieć życie bez żadnych witamin. Czy to w ogóle możliwe?

Udział w wielu procesach w organizmie

Witaminy mają ogromne znaczenie dla całego naszego organizmu. Biorą udział w przeróżnych procesach, wpływają pozytywnie na układ nerwowy, odpornościowy, kostny. Mają duży wpływ na stan naszych błon śluzowych, wzrok czy proces zapamiętywania.

Czym grożą braki witaminowe

Znając rolę witamin w organizmie spróbujmy sobie wyobrazić, co by się stało, gdyby nagle tych witamin zabrakło. Nasze dziąsła zaczęłyby krwawić (brak witaminy C), kości zaczęłyby się krzywić (brak witaminy D), a cały nasz organizm byłby bardzo podatny na choroby (brak wit. A, D, C). Mielibyśmy również problemy ze wzrokiem (brak wit. A) oraz z zapamiętywaniem (brak wit. z grupy B).

Co robić, gdy zauważymy pierwsze oznaki niedoborów?

Jak widać, nie da się zdrowo żyć i rozwijać się, gdy cierpimy na braki witaminowe. Dlatego koniecznie trzeba te niedobory uzupełniać, by nie przyniosły bardziej widocznych i dotkliwych skutków. Najmłodszym warto podać zestaw witamin dla dzieci, który został skomponowany zgodnie z potrzebami rozwijających się organizmów. Decydując się na taki wybór możemy mieć pewność, że otrzymają dokładnie te witaminy, których najbardziej potrzebują, w dawkach dopasowanych do wieku. Sposób podawania zawsze jest podany w ulotce dołączonej do preparatu, z którą należy się zapoznać przed podaniem leku.

Źródło: http://www.sanostol.pl/witaminy-substancje-odzywcze