Jak ułatwić dziecku zasypianie?

Każdy rodzic czasami ma wrażenie, że jego dziecko skrywa gdzieś w sobie dodatkowe pokłady energii. Uruchamia się ona akurat wtedy, gdy na zegarku wybija godzina, by położyć się spać. Co zrobić, by nasze pociechy nauczyły się zasypiać o odpowiedniej porze? Jak ułatwić im zapadnięcie w objęcia Morfeusza? W tym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie kilka sposobów na to, by Twoje dziecko szybko zasypiało i budziło się wyspane.

Oświetlenie – jak wpływa na sen dziecka?

Praktycznie każde dziecko w mniejszym lub większym stopniu boi się ciemności. Jednak z drugiej strony, mocne oświetlenie może zaburzać jego sen i pory kładzenia się do łóżka. Podobnie jak telewizor, tablet czy intensywna zabawa wieczorową porą. Dlatego ważne jest, by w pokoju naszej pociechy zamontować idealne oświetlenie. Po kolacji i bajce na dobranoc, zapalmy tylko małą lampkę nocną, która zapewni maluchowi lekkie, ciepłe światło. Dzięki temu, nie będzie bał się ciemności, ale i zbyt natężone oświetlenie nie obniży poziomu melatoniny – odpowiedzialnej za senność – w jego organizmie.

Wieczorne nawyki malucha

Najlepiej, by nasze dzieci miały takie małe wieczorne rytuały, które będą im się kojarzyły z zasypianiem. Może to być przeczytanie bajki na dobranoc, zabranie do łóżka ulubionych pluszaków, wspólne oglądanie książki z obrazkami lub wypicie ciepłego mleka i umycie zębów. Takie nawyki warto wprowadzać do życia malucha jak najwcześniej, by zasypiało i wstawało o tej samej porze. Wtedy jego sen będzie wystarczająco regenerujący i głęboki, by nasza pociecha mogła prawidłowo się rozwijać.

Kącik do spania – urządź go doskonale

Potrzeby naszego dziecka zmieniają się wraz z jego wiekiem. Noworodek przesypia większość swoich pierwszych dni życia, niemowlę z kolei śpi w nocy i ucina sobie drzemki w ciągu dnia. Dziecko w starszym wieku potrzebuje jeszcze mniej snu – 10-12 godzin. Dlatego warto dostosować pokój malucha to jego wieku i potrzeb. Pokój trzylatka to głównie miejsce zabaw i snu. Kącik do wypoczynku powinien być dostosowany tak, by pociecha chętnie kładła się spać. Wybierzmy więc odpowiednie łóżko, materac i kołdrę. Ważna jest także poduszka dla dziecka. Musi być na tyle komfortowa, by maluch szybko i wygodnie zasypiał. Wszystkie akcesoria do sypialni swojego dziecka kupisz w tym sklepie online: https://expertsnu.pl/.