Narodziny dziecka to jeden z najważniejszych momentów w życiu pary. Zanim to nastąpi, trzeba się odpowiednio przygotować, zarówno pod względem psychicznym jak i materialnym. Kiedy dwoje ludzi decyduje się na posiadanie potomstwa często na ich drodze stają różne przeszkody związane z płodnością. Na szczęście, nie zawsze wymaga to leczenia farmakologicznego. Czasem wystarczy trochę pomóc naturze.
Oznaczanie dni płodnych
Jest wiele metod dzięki którym kobieta jest w stanie określić, kiedy ma dni płodne. Jedną z najbardziej popularnych jest tak zwana metoda kalendarzyka, pozwalająca w przybliżeniu stwierdzić, w jakim momencie cyklu jest aktualnie i kiedy są największe szanse na zajście w ciążę. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w termometr cyfrowy, dzięki któremu można to dokładniej określić. W momencie owulacji, czyli wtedy, kiedy kobieta jest najbardziej płodna, temperatura organizmu wzrasta o niecałe pół stopnia Celsjusza. Jeśli pomiary wykonuje się systematycznie, można stwierdzić, kiedy szanse na poczęcie dziecka są największe. Oczywiście termometr powinien być specjalnie dobrany do tego typu pomiarów. Termometry owulacyjne są bardzo dokładne, wodoodporne i często wyposażone w pamięć, dzięki czemu można przejrzeć do dziesięciu wyników wstecz. Oprócz tego dobry termometr zawiera tabelę do analizy, pomagającą w odczytywaniu wyników. Obsługa urządzenia jest bardzo prosta i nie wymaga wiedzy specjalistycznej.
Test owulacyjny
Inną metodą oznaczania dni płodnych są testy owulacyjne. Pozwalają one określić z dokładnością do 98% kiedy kobieta ma największe szanse na zajście w ciążę. Ich działanie opiera się na oznaczaniu wartości hormonu LH, którego najwyższe wartości odnotowuje się w momencie pęknięcia pęcherzyka jajnikowego czyli owulacji. Testy są przygotowane do samodzielnego wykonania, co nie jest trudne. Wynik dostępny jest już po pięciu minutach. Jedno opakowanie zawiera pięć testów, dzięki czemu można je powtarzać, aby jak najdokładniej określić moment, w którym szanse na zapłodnienie są największe. Dodatkowo w opakowaniu zawarta jest dokładna instrukcja, kiedy wykonywać testy i jak za pomocą kalendarza określić dni płodne. Wymaga to dosyć dużej skrupulatności od kobiety, ponieważ potrzebne są takie dane jak średnia długość całego cyklu miesięcznego, co ustala się na podstawie obserwacji prowadzonych w ciągu kilku ostatnich miesięcy.
Stwierdzanie ciąży
Jeśli planuje się potomstwo i wykorzystuje się w tym celu testery płodności, warto również zaopatrzyć się w test wykrywający ciążę. Dostępne są dwa typy testów, płytkowe i strumieniowe, które różnią się metodą poboru materiału do badań. W zależności od tego, jakie ma się preferencje, można wybrać dowolny rodzaj, ponieważ ich dokładność jest podobna. Nowością jest ostatnio test ciążowy pink eco, pierwszy na rynku ekologiczny produkt tego typu. Producent zmniejszył opakowanie i zrezygnował z ulotki. Dzięki wykorzystaniu znacznie mniejszej ilości papieru chronione są lasy. Pink eco to test płytkowy, łatwy do przeprowadzenia w warunkach domowych. Można go wykonać już po 6 dniach od daty kiedy prawdopodobnie nastąpiło zapłodnienie. Jego dokładność jest bliska testom wykonywanym w laboratorium i wynosi 99% w przypadku wyniku pozytywnego. Działanie testu oparte jest na oznaczaniu w moczu zawartości hormonu hCG, obecnego w ciele kobiety tylko w okresie ciąży. Należy pamiętać, że jeśli wynik jest pozytywny, należy go potwierdzić poprzez konsultację z lekarzem ginekologii.