Dzieci

Jak karmić butelką niemowlaka?

Z różnych powodów czasem trzeba zdecydować się na karmienie dziecka butelką. Być może karmienie piersią sprawia nam problem, pomimo iż nasze piersi bez problemu produkują pokarm. W innych przypadkach być może właśnie tego pokarmu brakować i musimy przejść na karmienie mlekiem modyfikowanym. Nawet karmienie butelką może jednak na początku sprawiać pewne trudności. Jak prawidłowo karmić maluszka za pomocą butelki?

Odpowiednia technika karmienia butelką

Koniecznie trzymajmy maluszka w ramionach, kiedy karmimy. Wtedy łatwiej będzie nam odpowiednio ułożyć dziecko i oczywiście poczuje się ono o wiele bardziej bezpiecznie. Dziecko nie powinno być karmione, kiedy leży całkiem płasko, ponieważ grozi to zachłyśnięciem. Główka powinna spoczywać na ramieniu, lekko uniesiona do karmienia. Butelka powinna być przechylona – nie w pozycji całkiem pionowej ani w całkiem poziomej.

Dziecko podczas karmienia butelką zawsze połknie jakąś ilość powietrza. Powinno się kontrolować, aby nie nałykało się go za dużo. Dlatego co parę minut trzeba zrobić przerwę, przytulić dziecko pionowo i poklepać po pleckach, aż mu się odbije. Następnie można kontynuować karmienie.

Warto zwrócić także uwagę na dziurkę w smoczku – nie powinna być za mała ani za duża. Mała dziurka sprawi, że dziecku trudniej będzie ssać pokarm. To może skutkować tym, że dziecko będzie poirytowane, a nawet tym, że nie będzie otrzymywać wystarczającej ilości pokarmu. Z kolei zbyt duża dziurka może prowadzić do zachłyśnięcia się lub połykania zbyt dużej ilości pokarmu – a to do problemów ze strony układu pokarmowego.

Karmienie butelką – własnym mlekiem a mlekiem modyfikowanym

Wbrew pozorom nie powinno się w ten sam sposób karmić dziecka piersią i mlekiem modyfikowanym. Nie każdy o tym wie, a to bardzo ważna różnica. W obu przypadkach należy jednak przestrzegać niezbędnej higieny – dokładne mycie i wyparzanie butelek oraz smoczka to podstawa!

Mleko z piersi można oczywiście odciągnąć za pomocą laktatora i przełożyć do butelki dla niemowląt. Do karmienia można użyć takich butelek. Mlekiem matki powinno się karmić dziecko na żądanie – wtedy, kiedy będzie ten chciało. To dziecko wybiera wtedy pory karmienia i nie muszą one być idealnie odmierzone z zegarkiem w ręce.

Pokarm matki jest o wiele łatwiej przyswajalny, co przekłada się na to, że dziecko zazwyczaj nie ma problemów z jego strawieniem. Jeśli takie występują (na przykład kolka, biegunki czy nadmierne ulewanie), koniecznie skonsultujmy to z lekarzem, ponieważ może to wskazywać na jakąś alergię. Najprawdopodobniej trzeba wtedy będzie wykluczyć pewne pokarmy z diety matki.

Mleko modyfikowane powstaje na bazie mleka krowiego, rzadziej – mleka sojowego lub koziego. Oznacza to, że – pomimo modyfikacji białek – nie jest ono tak łatwostrawne, jak mleko matki. Dlatego właśnie powinno się karmić dziecko regularnie o stałych porach. Najlepiej co trzy-cztery godziny, mniej więcej około sześciu-siedmiu razy w ciągu doby.

W przypadku karmienia gotowymi mieszankami bardzo ważne jest także ścisłe przestrzeganie wskazań na opakowaniu. Mamy tam opisane dokładnie, w jaki sposób powinno się mieszankę przygotować. Niezwykle ważne jest to, aby używać odpowiedniej wody niskomineralizowanej.

Dodaj komentarz