Zdrowie

Endokrynolog i endokrynologia – co powinniśmy wiedzieć przed wizytą u lekarza?

Najogólniej rzecz biorąc, endokrynologia jest nauką o hormonach. Zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem, a także samą profilaktyką zaburzeń hormonalnych. Choroby związane ze zbyt dużym lub zbyt małym stężeniem hormonów w organizmie człowieka mają różne podłoża. Endokrynolog zajmuje się badaniem problemu, diagnozowaniem choroby, a następnie jej wyleczeniem lub, jeśli to nie jest możliwe, złagodzeniem jej skutków.

Kiedy powinniśmy udać się do endokrynologa?

Wiadomo, że problemów ze zdrowiem nie można bagatelizować. Zawsze przed udaniem się do konkretnego specjalisty idziemy z wizytą do lekarza rodzinnego. To on wstępnie diagnozuje problem. Jeśli jest to dolegliwość, którą można wyleczyć za pomocą przepisanych leków, nasz kłopot szybko się rozwiązuje. Kiedy natomiast lekarz ogólny ma podejrzenia co do nieco poważniejszej choroby, wypisuje skierowanie do specjalisty. Do endokrynologa możemy się udać w sytuacji, kiedy często czujemy się wyczerpani, zaobserwowaliśmy nagły wzrost naszej wagi lub odwrotnie – nagły spadek. Jednak to tylko część dolegliwości. Dlatego najpierw warto udać się do lekarza ogólnego, który później skieruje nas dalej.

Pierwsza wizyta u endokrynologa?

Sama wizyta, na przykład w gabinecie TOMMED w Warszawie, nie wymaga specjalnych przygotowań. Jak chyba każdy lekarz specjalista, endokrynolog na początku wizyty zrobi dokładny wywiad. Będzie on dotyczył objawów, z którymi się zmagamy, oraz historii leczenia. Może również spytać o choroby, na które cierpią lub cierpieli członkowie naszej rodziny. Po zakończonym wywiadzie przychodzi kolej na właściwe badania. Będą się one różniły w zależności od podejrzeń lekarza co do zaistniałej choroby. Mogą to być badania laboratoryjne, obrazowe czy specjalistyczne testy.

Choroby rozpoznawane przez endokrynologa

Ze względu na to, że endokrynologia jest dość rozległą dziedziną medycyny, choroby, które może rozpoznać jej specjalista, również są liczne. Mogą to być różnego rodzaju choroby tarczycy, takie jak guzy, nadczynność, niedoczynność. Endokrynolog wykrywa także choroby nadnerczy, przysadki mózgowej, trzustki, w tym cukrzycę, schorzenia gonad czy przytarczyc. Także ginekomastia, czyli przerost sutka u mężczyzn, jest zaburzeniem, którym zajmuje się endokrynologia.

Badanie tarczycy

Gruczołem, który sprawia chyba najwięcej problemów, jest tarczyca. Pierwsze badanie tarczycy zaczyna się od tak zwanego badania palcami. Dzięki temu specjalista może powiedzieć, czy występują nieprawidłowości w postaci wyczuwalnych guzów czy powiększenia tarczycy. Ten rodzaj badania nie daje jednak stuprocentowej pewności, dlatego po nim powinno się wykonać USG. W ten sposób endokrynolog będzie miał szansę upewnić się odnośnie wielkości gruczołu czy jego dokładnych rozmiarów. Badanie USG tarczycy, jak i innych gruczołów i narządów, jest bezbolesne i nieinwazyjne, a jedyny dyskomfort, jaki możemy odczuwać, to chłód zastosowanego żelu. W przypadku wykrycia nieprawidłowości tarczycy wykonuje się również scyntygrafię – lekarz podaje pacjentowi promieniotwórczy izotop jodu w postaci kapsułki lub płynu. Tarczyca wchłania go – jeśli w gruczole są guzki tak zwane gorące, wychwycą cały jod, jeśli natomiast zimne, czyli niegroźne i obojętne – jod nie zostanie całkowicie wchłonięty.

Należy pamiętać, że zdrowie mamy tylko jedno. Dlatego jeśli zmagamy się z bólem czy innymi dolegliwościami, powinniśmy bez żadnych zahamowań zgłosić się do lekarza rodzinnego, a następnie, w razie konieczności, do lekarza specjalisty. Nawet jeśli choroba może się wydawać dla nas błahostką, wizyta u lekarza może być czymś, co uratuje nasze życie lub zdrowie.

Dodaj komentarz