U dorosłych pacjentów wady zgryzu koryguje się za pomocą aparatów ortodontycznych. Jedną z dostępnych propozycji jest nowoczesny aparat lingwalny. Czym różni się on od najprostszych aparatów, czyli metalowych?
Aparat lingwalny, czyli umiejscowiony po stronie języka
Elementem wyróżniającym aparat lingwalny jest jego położenie. Mocuje się go na powierzchni zębów, ale od ich wewnętrznej strony. W rezultacie leczenie jest dyskretne – aparat nie jest widoczny dla otoczenia. To doskonałe rozwiązanie dla osób pracujących. Z reguły to właśnie one chcą zachować profesjonalny wygląd. Aparat lingwalny umożliwia im to przez cały okres leczenia.
Czy każdy gabinet ortodontyczny oferuje aparat lingwalny? Proponują go nowoczesne kliniki ortodontyczne działające w dużych miastach. Jeżeli ortodonta Kraków, Warszawę czy Gdańsk wybrał jako siedzibę dla swojego gabinetu, to z pewnością oferuje spersonalizowane, czyli wykonywane na indywidualne zamówienie, aparaty lingwalne.
Gabinet ortodontyczny w Krakowie, który ma w swojej ofercie aparaty lingwalne można znaleźć na stronie https://www.orto.info.pl/
Aparat lingwalny, czyli krótsze i komfortowe leczenie
Zaletą aparatu lingwalnego jest możliwość korygowania różnych wad zgryzu. W przypadku mniej skomplikowanych wad zgryzu ortodonta może zaproponować aparat lingwalny Incognito Line. Wyróżnia się on mniejszą liczbą zamków – jest ich 6-8 na łuk. To z kolei podnosi komfort użytkowania aparatu.
Czas leczenia aparatem lingwalnym jest krótszy niż w przypadku zwykłego aparatu. Ma to związek z dwoma kwestiami. Pierwsza to precyzyjna technologia wykonania. Z kolei druga dotyczy personalizacji aparatu. Jest on przygotowywany indywidualnie dla każdego pacjenta. Z tego też względu osobom korzystającym z aparatów lingwalnych rzadziej wyznaczane są wizyty kontrolne w gabinecie ortodontycznym.
Złoto – materiał, z którego wykonany został aparat lingwalny ma znaczenie
Nie u każdego pacjenta można założyć zwykły, czyli metalowy aparat. Powodem jest uczulenie na nikiel. Tymczasem pierwiastka tego używa się przy produkcji klasycznych aparatów. Jest on wykorzystywany do wykonania m.in. zamków czy łuków. Pacjentom uczulonym na nikiel zaleca się aparat lingwalny. Ten – w odróżnieniu od klasycznego – jest wykonywany ze złota. Nie ma zatem ryzyka wystąpienia uczulenia.
Aparat lingwalny jest też dedykowany pacjentom chcącym zminimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy. Higiena jamy ustnej nie jest utrudniona ze względu na miejsce mocowania aparatu. Pacjenci nie muszą obawiać się nieestetycznych przebarwień czy odwapnień. Mogą one pojawić się po usunięciu aparatu mocowanego z przodu zębów i powodować dyskomfort.