Kontrola to podstawa

Masz wrażenie, że twoje dziecko ma wadę zgryzu? Skonsultuj swoje podejrzenie ze specjalistą. Dzięki wczesnej reakcji i wizycie u ortodonty, wszelkich wad uzębienia można pozbyć się błyskawicznie. Nie dość, że nie narazimy naszego dziecka na długotrwałe leczenie, to możemy zaoszczędzić pieniądze.

Kiedy do ortodonty

Ortodonta zajmuje się leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych, a także korygowaniem nieprawidłowości zębowych. Leczenie ortodontyczne przeprowadza się zarówno z powodów estetycznych, jak i profilaktycznych. Poddać się mu może pacjent w każdym wieku. Najczęściej jednak do ortodonty udają się dzieci. Dlaczego? Bo leczenie ortodontyczne do 12. roku życia jest częściowo refundowane. Najskuteczniejszą metodą, do której ubiegają się tego rodzaju specjaliści są aparaty ortodontyczne. Różnią się one między sobą rodzajami, technologią oraz czasem trwania leczenia. Najlepszym momentem na skontrolowanie zgryzu jest okres po wyrośnięciu wszystkich zębów mlecznych, czyli najczęściej między 2 – 3 rokiem życia. Jak przekonuje ortodonta Legnica (http://centrumstomatologicznelegnica.pl/) warto jednak uważnie obserwować, co się dzieje z uzębieniem nawet już bardzo małego dziecka. Poza tym możemy również zwrócić uwagę na niepokojące sygnały. Jakie? Na przykład ssanie kciuka, przedłużone ssanie smoczka, stale otwarta buzia, krzywo wyrastające zęby, brak miejsca na rosnący ząb, duże przerwy między zębami, wady wymowy czy zgrzytanie lub zaciskanie zębów. Dlaczego to tak istotne? Bo leczenie ortodontyczne w okresie dziecięcym przebiega szybciej, jest znacznie łatwiejsze i tańsze, a przy tym pozwala osiągnąć lepsze rezultaty niż w wieku dorosłym.

Nie zapominaj o sobie

A przy tej okazji – skoro już pojawiliśmy się z dzieckiem w gabinecie stomatologicznym – warto skontrolować też swój stan uzębienia. Jeśli nawet nic nam nie doskwiera, można poddać się zabiegom profilaktycznym. Jednym z nich jest na przykład piaskowanie zębów Legnica. Dzięki temu zabiegowi w bezbolesny sposób pozbędziemy się płytki nazębnej, wszelkich osadów i nieestetycznych przebarwień z powierzchni zębów.