Rodzicielstwo Zdrowie

Rodzinne problemy sprzyjają otyłości dzieci i młodzieży

Naukowcy z University of Houston Department of Health and Human Performance i Texas Obesity Research Center wzięli pod uwagę trzy stresogenne czynniki – rozpad rodziny, problemy finansowe i zły stan zdrowia matki – i przeanalizowali, w jakim stopniu wiążą się one z nadmierną wagą dzieci i młodzieży. Badania wykazały, że związek ten rzeczywiście zachodzi, chociaż odmienne czynniki wpływają na chłopców i dziewczęta.

„Ciągłe doświadczanie problemów rodzinnych – zwłaszcza rozpadu rodziny i problemów finansowych – w okresie dzieciństwa było powiązane z nadwagą i otyłością dziewcząt do 18 roku życia” – mówi dr Daphne Hernandez. Badaczka dodaje, że trzeci z analizowanych czynników – zły stan zdrowia matki – był z kolei związany z nadwagą i otyłością chłopców do 18 roku życia. „Generalnie, badania sugerują, że młode kobiety i mężczyźni odmiennie reagują na stres. To badanie poszerza naszą wiedzę na temat stresu i nadwagi, koncentrując się na rozłożonym w czasie wpływie środowiska rodzinnego” – dodaje Hernandez.

Dlaczego dzieci i młodzież doświadczające problemów w domu są bardziej narażone na dodatkowe kilogramy? Odpowiedź na to pytanie może być związana z wynikami badań Kayli Ten Eycke z University of Victoria. Badaczka wykazała, że stres powoduje biologiczne oraz psychologiczne zmiany, które wpływają na preferowane i spożywane jedzenie. Zdaniem Eycke „chwytamy za niezdrowe, ale smaczne jedzenie kiedy coś nas martwi”. Z eksperymentu przeprowadzonego przez dr Michaela Machta na grupie kobiet wynika, że emocje takie jak: strach, złość i napięcie podnoszą motywację do jedzenia i wzmagają uczucie głodu. Z kolei badania dr Reginy Sims z Howard University sugerują, że odczuwany stres aż trzykrotnie może zwiększyć prawdopodobieństwo spożycia zbyt obfitego posiłku.

Naukowcy, mając na uwadze wpływ pożywienia na nastrój, przestrzegają również przed spożywaniem obciążającego układ pokarmowy czerwonego mięsa i tłustych potraw, piciem mocnej kawy, herbaty oraz alkoholu, a także spożywaniem, wywołujących skoki poziomu glukozy we krwi, słodyczy.

Dodaj komentarz