Rodzicielstwo Zdrowie

Palenie w ciąży – zabójcze dla dziecka, szkodliwe dla matki

Niedotlenienie, niedorozwój, poronienie, przedwczesny poród, zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej, większe zagrożenie nowotworem – skutki palenia przez kobiety w ciąży papierosów są dla ich dzieci dramatyczne. Pomimo tego nie wszystkie przyszłe matki potrafią rozstać się z nałogiem.

Ok. 7 proc. kobiet w ciąży pali papierosy. Cześć z nich wie o dramatycznych skutkach nałogu, ale nie potrafi zerwać z papierosami. Inne żyją w wygodnej, a dla ich dzieci zabójczej nieświadomości.

O tym, jak szkodliwe dla matki i dziecka jest palenie papierosów, w najbliższy czwartek 23 kwietnia będą rozmawiać specjaliści podczas konferencji w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu. – Nasze spotkanie przeznaczone jest nie tylko dla położnych, na co dzień mających kontakt w kobietami w ciąży. Zapraszamy również przyszłe mamy, zwłaszcza te palące. Opowiemy o skutkach palenia w ciąży, doradzimy, jak zerwać z nałogiem – mówi Zofia Łopuszańska, położna z Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu, jedna z organizatorek konferencji.

Wiedza o tym, jak dramatycznie na przebieg ciąży wpływają papierosy, jest wciąż niewystarczająca. Palenie grozi ciążą pozamaciczną, poronieniem, przedwczesnym porodem, przedwczesnym odklejeniem się łożyska.

Palenie w ciąży wpływa na niską masę urodzeniową dzieci. Prowadzi do opóźnienie wewnątrzmacicznego wzrostu płodu, zwiększa ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. Dzieci matek palących w ciąży częściej chorują na astmę i choroby alergiczne, są też bardziej narażone na zespół ADHD.

– Warto też pamiętać, że problem palenia w ciąży nie kończy się wraz z urodzeniem dziecka, ponieważ jest ono narażone na szkodliwe działanie tytoniu w swoim otoczeniu, szczególnie wtedy gdy kobieta karmi piersią i pali papierosy. Badania wykazują, że w moczu u takich dzieci występuje nikotyna – podkreśla Zofia Łopuszańska.

Jutrzejsza konferencja otwiera cykl spotkań „Mamo – bądź zdrowa”, które regularnie odbywać się będą w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu. Podczas tego spotkania omawiane będą też zasady zdrowego żywienia w ciąży. Uczestnicy dowiedzą się również, na czym polega prawidłowa higiena jamy ustnej u matki i noworodka.

– Podczas kolejnych spotkań chcemy rozmawiać o wielu ważnych dla kobiet tematach. Zajmiemy się również antykoncepcją, profilaktyką antynowotworową czy problemami menopauzy. Chcemy, by Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu stało się miejscem dyskusji o ważnych dla kobiet kwestiach zdrowotnych – mówi Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu.

Konferencja poświęcona skutkom palenia papierosów w ciąży odbędzie się w czwartek 23 kwietnia o godz. 15. w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu, przy ul. Zamkowej 4. Udział w niej jest bezpłatny. Swój udział można zgłosić wysyłając mail pod adres nbabinska@szpitalzabrze.pl.

Dodaj komentarz