Aż trudno uwierzyć, że podczas gdy u ludzi ciąża trwa aż 9 miesięcy, u psów jest to tylko ok. 63 dni, czyli zaledwie 9 tygodni. Oczywiście ten okres może się nieco wahać od 56 do 72 dni. Wciąż jednak jest to niedługi czas. Szacunkowo między 21 a 23 dniem następuje zagnieżdżenie zarodków w ścianie macicy. Jeśli podejrzewamy, że nasz pupil jest w ciąży, musimy wybrać się na wizytę u weterynarza.
Jak postępować z psem w ciąży?
Jeśli upłynęły już jakieś 3 tygodnie od krycia, powinniśmy umówić się na wizytę w przychodni weterynaryjnej. Weterynarz Wrocław potwierdzi wówczas ciążę u czworonoga. Jak można wykryć ciążę? Przede wszystkim poprzez badanie palpacyjne przez powłoki brzuszne lub test poziomu hormonów we krwi. Im szybciej zostanie zdiagnozowana ciąża, tym lepiej będzie można monitorować jej przebieg, czyli rozwój płodów i stan suki. Pierwsze badanie USG powinniśmy wykonać po 25 dniu ciąży. Wówczas możemy ustalić orientacyjną liczbę miotu, a a weterynarz dokona oceny przebiegu ewolucji szczeniąt. Od około 35 dnia ciąży rozpoczyna się okres wzmożonego wzrostu płodów. Trwa on mniej więcej do 55 dnia. Pod koniec 7 tygodnia ciąży możemy wyczuć ręką ruchy płodów. Po 46. dniu warto zrobić zdjęcie RTG, które określi ich dokładną liczbę.
Dieta w ciąży
Podobnie jak u ludzi, również u psów wymagana jest specjalna dieta. Od około 5-6 tygodnia ciąży płody się rozwijają, więc pies ma zwiększone zapotrzebowanie na energię, białko i składniki mineralne. W tym samym czasie spada wydajność przewodu pokarmowego, w głównej mierze na skutek powiększania się macicy uciskającej jelita. To właśnie w tym okresie suka potrzebuje odpowiednio zbilansowanej, wysoko skoncentrowanej karmy o zwiększonym poziomie składników pokarmowych i energii.
Poród. Czy to już?
Gdy zbliża się termin porodu, możemy zaobserwować szereg objawów. Na tydzień przed wydaniem szczeniaków na świat rozpoczyna się u niektórych suk produkcja mleka. Natomiast u większości symptomem zbliżającego się porodu jest spadek temperatury w odbycie. Dlatego kontrolowanie temperatury należy rozpocząć na około tydzień przed porodem. Pomiar trzeba wykonywać dwukrotnie w ciągu dnia, aby w łatwy sposób zaobserwować spadek o 1oC, który pojawia się 12-48 godzin przed porodem.
Warto pamiętać, że podobnie jak u ludzi, również u psów ciąża może przebiegać w różny sposób.