Rodzicielstwo Zdrowie

Anna Komorowska patronuje otwarciu Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka

Dokładnie 2 miesiące pozostały do rozpoczęcia działalności Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu – jednego z najnowocześniejszych w kraju ośrodków ginekologiczno-położniczych. Honorowy patronat nad uroczystością otwarcia Centrum objęła Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska.

Z wnioskiem w sprawie patronatu w lipcu tego roku wystąpiły wspólnie władze Zabrza i zarząd Szpitala Miejskiego. – Cieszymy się że Pani Anna Komorowska zgodziła się objąć honorowy patronat nad imprezą. Małżonka Prezydenta RP aktywnie angażuje się się w działania wspierajcie polskie rodziny, jest autorytetem w kwestiach macierzyństwa i opieki nad dziećmi. Bardzo liczymy, że uświetni swą obecnością uroczystość otwarcia Centrum – mówi prezes Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu.

Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka powstaje w Zabrzu Biskupicach przy ul. Zamkowej. Będzie to placówka z kompleksową ofertą medyczną dla przyszłych matek i noworodków. Pacjentki Szpitala Miejskiego w Zabrzu już od października będą mogły skorzystać ze zlokalizowanych pod jednym dachem poradni diabetologicznej, diagnostyki prenatalnej, laktacyjnej i neonatologii. Nowością będzie poradnia kardiologiczna dla kobiet w ciąży, którą współtworzyć będzie Śląskie Centrum Chorób Serca.

W części szpitalnej Centrum znajdzie się 78 łóżek szpitalnych. Do nowego gmachu przeniosą się oddziały, które do tej pory funkcjonowały w drugim szpitalnym budynku przy ul. Traugutta: ginekologiczno-położniczy (zostaną rozdzielone na dwa niezależne oddziały) oraz neonatologiczny. Powstanie też nowy oddział patologii ciąży. Centrum dysponować będzie własnym blokiem operacyjnym. Swoją siedzibę w Centrum znajdzie też szpitalna Szkoła Rodzenia „Już jestem”.

Jak informuje prezes Mariusz Wójtowicz, pacjentki rodzące w Centrum będą mogły skorzystać ze wszystkich dostępnych metod znieczulenia lub przeciwnie – rodzić wyłącznie siłami natury. – Centrum będzie działało w systemie „rooming-in”, w którym matka ma przy sobie dziecko przez cały czas, również zaraz po urodzeniu. Ojcowie będą mogli nie tylko uczestniczyć w porodzie, ale i spędzić z rodziną kilka dni w szpitalu – zaznacza prezes.

W Centrum działać będzie Śląskie Centrum Laparoskopowego Leczenia Endometriozy. – Specjalna interaktywna sala do zabiegów laparoskopowych pozwoli na przeprowadzenia skomplikowanych zabiegów, również przy zdalnym udziale specjalistów z innych ośrodków. Nasza placówka będzie jednym z najnowocześniejszych w kraju ośrodków leczenia endometriozy – podkreśla prezes Wójtowicz.

Budowa realizowana jest w ekspresowym tempie. Umowa z wykonawcą została podpisana w maju 2013 roku, miesiąc później ruszyły prace budowlane. Już w listopadzie na dachu budynku zawisła wiecha. W sierpniu 2014 roku prace budowlane i wykończeniowe zostały zakończone. Obecnie trwają odbiory techniczne oraz ostatnie prace instalacyjne. Kończą się też roboty budowlane na zewnątrz budynku. Oficjalne otwarcie odbędzie się 28 października 2014 r.

Dodaj komentarz