Polecane Rodzicielstwo

Kobiety w Zabrzu rodzą w komfortowych warunkach

Porody w wodzie, różne metody znieczuleń, plan porodu czy wreszcie możliwość skorzystania z pomocy doradcy laktacyjnego, dietetyka czy psychologa – dziś to nie są już dodatkowo płatne usługi dostępne wyłącznie dla najbardziej zamożnych, ale coraz częściej standardowa oferta szpitali ginekologiczno-położniczych, również tych publicznych.

Czasy, gdy rodzące kobiety nie miały żadnego wyboru sposobu porodu i metody znieczulenia, a udział ojca ograniczał się jedynie do obejrzenia dziecka w szpitalnymi oknie, dawno minęły. Archaiczne szpitalne łóżka porodowe zniknęły, kobieta sama podejmuje teraz decyzję, w jakiej pozycji chce rodzić. Coraz większą popularnością cieszą się porody do wody. To jedna z najbardziej naturalnych i najpiękniejszych form porodu. – Dziecko rodzi się do wody i przez 30-40 sekund położna podtrzymuje je pod wodą. Matka jest mniej zmęczona, ma większą satysfakcje z porodu, woda działa przeciwbólowo – wylicza zalety porodu w wodzie Karolina Raczak-Moroń, położna z Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu.

Zmieniło się też podejście do bólu porodowego. Nie da się go całkowicie wyeliminować, można go jednak skutecznie łagodzić różnymi metodami do poziomu akceptowanego przez rodzącą. Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu oferuje pełny zakres dostępnych współczesnej medycynie metod znieczulenia bólu. Oprócz metod naturalnych (ćwiczeń relaksacyjnych, technik oddychania, masażu, kąpieli w ciepłej wodzie) pacjentki mogą skorzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego. Lekarz w konsultacji z pacjentką może też zdecydować o znieczuleniu lekami opioidowymi. Ten rodzaj znieczulenia można bezpiecznie stosować tylko w pierwszej fazie porodu, aby nie było go we krwi dziecka w momencie narodzin. Pacjentki mogą też skorzystać z preparatu Entonox, czyli mieszanki gazowej podtlenku azotu i tlenu w równych proporcjach. Podtlenek azotu działa przeciwbólowo oraz wykazuje pewne właściwości euforyzujące, czemu zawdzięcza swoją potoczną nazwę „gaz rozweselający”. Kobieta po jego użyciu ma lepszy nastrój, jest zrelaksowana i lekko oszołomiona. Inną metodą walki z bólem okołoporodowym stosowaną w Szpitalu Miejskim w Zabrzu jest TENS, czyli przezskórna stymulacja nerwów.

Obecnie normą jest też plan porodu, w którym kobieta określa swoje oczekiwania wobec porodu. Zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej, określonymi przez rozporządzenie ministra zdrowia, taki plan powinien zostać opracowany przez pacjentkę wspólnie z lekarzem prowadzącym ciążę lub położną. – Przykładamy duże wagę do tego, by pacjentki które decydują się na poród w szpitalu miejskim w Zabrzu, miały przygotowany swój plan porodu. Ten dokument już na etapie wypełniania pozwala przyszłym mamom przygotować się do pobytu w szpitalu i narodzin dziecka. Jest też przydatny podczas samej akcji porodowej – mówi Halina Kwiatkowska, położna z Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka.

O tym, jak ważne jest przygotowanie planu porodu, a także o sposobach uśmierzania bólu porodowego i wyborze właściwej metody narodzin dziecka, będzie można się dowiedzieć podczas zaplanowanych na najbliższą sobotę Dni Otwartych Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu. Wszyscy goście wydarzenia będą mogli zwiedzić nowoczesny budynek Centrum, z bliska obejrzeć sale porodowe oraz spotkać się z lekarzami i położnymi, na co dzień pracującymi w placówce. Podczas Dni Otwartych nie zabraknie też zabawy połączonej z nauką. Przyszłe mamy będą mogły wziąć udział w konkursie na karmienie noworodka. Ojcowie – w nauce zasad prawidłowej kąpieli maluchów. Na zwycięzców obu konkursów czekają nagrody. Swoja ofertę zaprezentuje też działająca przy Centrum Szkoła Rodzenia „Już jestem”. Zaplanowano też pokazy pierwszej pomocy u noworodków, naukę samobadania piersi oraz prawidłowego mycia rąk.

Dni Otwarte Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu odbędą się w sobotę 30 maja, na terenie Szpitala Miejskiego w Zabrzu-Biskupicach (ul. Zamkowa 4). Początek o godz. 10.00.

Dodaj komentarz