Polecane

Bezpieczeństwo w sieci – o tych kilku zasadach nie możesz zapomnieć

Internet daje nam mnóstwo możliwości, nie jest to jednak przestrzeń wolna od zagrożeń. Dziś przyjrzymy się dotyczącemu nas wszystkich zagadnieniu, jakim są bezpieczne zakupy w Internecie. To wygodne rozwiązanie, po które sięgamy coraz częściej, nic dziwnego – sklepy internetowe otwarte są 24 godziny na dobę, mają też bogatą i zróżnicowaną ofertę. Jak korzystać z tego w sposób bezpieczny? O tym w dzisiejszym artykule.

Jak kobiety robią zakupy w sieci?

Aby omówić bezpieczne zachowania w sieci, zacznijmy od nawyków zakupowych Polek. Przede wszystkim, jak podaje Agencja EACTIVE zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez firmę PMR na zlecenie Westwing Home&Living, największe źródło inspiracji, jeśli chodzi o zakupy, stanowi Internet właśnie. Polki czerpią inspiracje dotyczące mody, wyposażenia domu, urody a także planów wakacyjnych i podróżniczych.

Nic dziwnego, że w związku z tym NOWY Digital Marketing koncentruje się wokół branży e-commerce, która dynamicznie się rozwija i przekłada się na coraz większy procent transakcji zakupowych. Dodatkowo światowa pandemia sprawiła, że w porównaniu do lat ubiegłych liczba transakcji wzrosła znacząco.

– W dobie koronawirusa zachowania konsumenckie się zmieniają. Ci, którzy kupowali online, kupują więcej, a ci, którzy do tej pory nie kupowali, właśnie zaczynają odkrywać możliwości e-commerce. To czas, kiedy klienci są w internecie – podkreślają eksperci EACTIVE.

Kupujesz w Internecie? Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas transakcji zakupowych, abyś była bezpieczna w sieci.

Podstawy bezpieczeństwa

Zacznijmy od tego, aby podczas robienia zakupów w Internecie unikać publicznych sieci Wi-Fi. To nie jest bezpieczne zachowanie w internecie. Własnemu routerowi nadaj bezpieczne hasło (bez dat urodzenia, imion, nazwisk, prostych kombinacji cyfr i liter). Z bankiem łącz się jedynie, gdy połączenie jest zabezpieczone hasłem i zawsze sprawdzaj, czy adres strony banku posiada symbol kłódki.

Nawyki pod lupą

Przyzwyczajenia i nawykowe, odruchowe zachowania to coś, na co internetowi oszuści tylko czekają. Dlatego zwracaj uwagę, na jakie strony internetowe wchodzisz, nie otwieraj podejrzanych maili, załączników i linków.

Poczta internetowa oraz wiadomości SMS lub przez popularne komunikatory są najczęstszym sposobem wyłudzenia danych przez hakerów. Tzw. phishing polega na wysyłce fałszywych maili i przekierowaniu na fałszywe strony internetowe po to, by wyłudzić dane do bankowości elektronicznej. Podając gdziekolwiek hasła, numery kart czy loginy, udostępniamy je przestępcom. Pamiętaj – bank nigdy nie prosi w mailu czy SMS-ie o podanie loginu czy hasła. Jeśli dostaniesz taką wiadomość, od razu zgłoś ją do banku oraz na Policję.

Ostrożnie z płatnościami kartą

Aby transakcja z użyciem karty była bezpieczna, adres strony, na której podajesz dane karty, powinien w pasku adresowym zawierać symbol zamkniętej kłódeczki. Jeśli go nie ma lub pojawia się informacja, że certyfikat bezpieczeństwa wygasł, zrezygnuj z płatności za pośrednictwem tej strony.

O czym jeszcze warto pamiętać? Nigdy nie podawaj numeru PIN na stronach internetowych, nie udostępniaj karty osobom trzecim, nie korzystaj z cudzych, nieznanych Ci komputerów, sprawdzaj transakcje kartą na koncie i ustaw usługę potwierdzania transakcji SMS-em. Pamiętaj również, że bank nigdy nie wysyła maili ani SMS-ów, prosząc o podanie numeru PIN karty, kodów CVV ani numeru karty. Jeśli dostaniesz taką wiadomość, to pochodzi ona od przestępcy internetowego i należy zgłosić ją na Policję oraz do swojego banku.

To już wszystkie nasze rady dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Pamiętaj: bezpieczne w sieci będziemy, stosując zasadę ograniczonego zaufania i sprawdzając zawsze dokładnie dane dotyczące przelewów.

Dodaj komentarz