Edukacja Rodzicielstwo

Jak szybko przyswoić nową porcję słówek?

Umiejętność poprawnego posługiwania się językiem angielskim jest w obecnych czasach niezmiernie ważna. Dlatego już od najmłodszych lat rodzice stawiają na naukę tego języka obcego, zapisując swoje dziecko do takiego przedszkola, w którym nawet dla najmłodszych grup są prowadzone zajęcia tego rodzaju. Później nauka jest kontynuowana przez szkołę podstawową, gimnazjalną oraz ponadgimnazjalną, a często nawet studia – oczywiście z roku na rok wiedza jest poszerzana. Tak samo jest ze słownictwem. Istnieje kilka sposobów, dzięki którym można szybciej opanować nowe słówka.

Nauka z fiszkami

Jest to jeden z najbardziej popularnych metod nauk słownictwa. Trzeba podkreślić też, że jest o wiele przyjemniejsza niż tylko siedzenie i ciągłe powtarzanie nowych słówek. Fiszki można kupić w sklepach czy księgarniach lub zrobić samemu – to nic trudnego. Jest to tak naprawdę zbiór karteczek, gdzie na jednej stronie jest napisane słówko po polsku lub – w innych wersjach – obrazek, a na drugiej znajduje się odpowiedź, ten sam wyraz w języku angielskim. Osoba, ucząca się nowego słownictwa tą metodą, próbuje udzielić poprawnej odpowiedzi, a jeśli się jej to nie uda, może w każdej chwili wrócić do tej konkretnej karteczki. Wadą takich zakupionych zestawów jest to, że się kończą. Im większa motywacja, tym mniej czasu zajmie opanowanie słówek ze wszystkich karteczek.

Zapisywanie słówek na kartce

Pomocnym sposobem na trudne słówka, które nie mogą wejść do głowy, jest ich bezustanne zapisywanie. Osoba uczy się wtedy nie wymowy, która czasem może być myląca, ale tego, jak wyraz wygląda – wtedy łatwiej będzie je zapisać. Jest to dobra metoda, kiedy trzeba przygotować się do nadchodzącego testu lub krótkiej kartkówki właśnie ze słówek. Nauka tym sposobem polega na tym, aby w głowie mieć wyraz po polsku, a na kartce zapisywać jego angielski odpowiednik. Nie ma jednak sensu wykonywać tego ćwiczenia z prostymi słówkami, które można zapamiętać zaledwie po paru powtórzeniach.

Nauka w praktyce

Wiadomo, że człowiek najszybciej uczy się czegoś poprzez nieustanne ćwiczenia. Taka zasada sprawdza się także w przypadku nowego słownictwa, a już na pewno całego uczenia się języka angielskiego. Można ćwiczyć w pojedynkę, układając takie zdania, które wykorzystywałyby nowo poznane wyrazy. Przy nauce języka angielskiego warto stawiać przed sobą nowe wyzwania. W taki sposób jest duża szansa na to, że osoba silnie zmotywowana opanuje język obcy w krótkim czasie. Można ćwiczyć z przyjaciółmi, którzy również pragną nauczyć się języka lub z takimi, którzy już go umieją, ale chcą po prostu pomóc. Trzeba także zaznaczyć, że w takiej sytuacji ćwiczy się nie tylko nowe słownictwo, ale także, a może przede wszystkim, wymowę.

Należy pamiętać, że nauka słownictwa czy wymowy to nie wszystko. Do nauki języka obcego, nie tylko angielskiego, trzeba podchodzić całościowo, czyli ucząc się nie tylko tego, ale również konstrukcji zdań i czasów, czyli szeroko pojętej gramatyki. Jednym z najlepszych sposobów na uczenie się angielskiego jest metoda bezpośrednia, kładąca taki sam nacisk na wszystkie aspekty nauki, dzięki której uczeń zaczyna mówić w języku obcym już na pierwszej lekcji.

 

Artykuł powstał we współpracy z tarkowski.edu.pl

Dodaj komentarz