Edukacja Rodzicielstwo

Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru przedszkola dla dziecka?

Okres spędzony w przedszkolu jest niezwykle ważny i wpływa w dużym stopniu na osobowość dziecka. Decyzja o posłaniu naszej pociechy do wspomnianej placówki ma większe znaczenie niż mogłoby się w pierwszej chwili wydawać. Okazuje się, że właściwie dobrane przedszkole może nauczyć dziecka lepszej komunikacji oraz spędzania czasu w odosobnieniu od rodziców.

Dlaczego posyłamy dzieci do przedszkola

Większość rodziców posyła swoje dzieci do przedszkola z jednego, prostego powodu : podczas gdy mama i tata są w pracy, dzieckiem nie ma się kto zająć. Kiedy maluch osiąga odpowiedni wiek, możemy zapisać go do odpowiedniej placówki. Przekonuje nas do tego wiele argumentów. Przede wszystkim, dziecko powinno przyzwyczaić się do rozłąk z rodzicami w jak najwcześniejszym okresie życia. Dziecko nauczy się chwilowych rozstań z rodzicami, dzięki czemu nie będzie za nimi płakać w podstawówce.

Przedszkole kształtujące osobowość

Przedszkole potrafi w dużym stopniu ukształtować osobowość dziecka. Uczy się ono zawierania nowych znajomości i przebywania w grupie. Poznaje czym jest przyjaźń czy konflikty z rówieśnikami. Będzie się przyzwyczajało do konieczności dzielenia zabawek z innymi oraz czekania na swoja kolej. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza w przypadku jedynaków. Dzięki obiadom serwowanym w przedszkolu, dziecko oduczy się także grymaszenia przy stole. Na pozór, czynniki te mogą nie wydawać się istotne, ale prawda jest taka, że są one w stanie ukształtować osobowość malucha, a co za tym idzie – wpłynąć na całe jego życie. Co więcej, przebywanie w innym miejscu niż tylko dom czy podwórko oraz obcowanie z innymi przedszkolakami, poprawia odporność dziecka i przyzwyczaja jego organizm do kontaktu z różnego rodzaju bakteriami czy zarazkami.

Wybór odpowiedniego przedszkola

Podczas wyboru przedszkola powinniśmy zwrócić uwagę na wiele istotnych kwestii. Chociaż lokalizacja wydaje się być kluczowa, czasem warto poświęcić trochę czasu na dojazd, aby mieć pewność, że maluch uczęszcza do właściwej placówki. Przede wszystkim ważna jest renoma przedszkola i pracujący w nim personel. Pamiętajmy, że pani przedszkolanka chwilowo zastępuje pociechom mamę, dlatego jej miły wizerunek i podejście do dzieci będą odgrywały tu bardzo istotną rolę. Kolejną ważną kwestia jest kuchnia. Jeśli maluch jest uczulony na kluczowy składnik wielu potraw, trzeba niezwłocznie powiadomić o tym personel i zapytać o możliwość serwowania innych posiłków. Oczywiście musimy również zważyć na profil nauczania. Dzieci powinny nie tylko kolorować, pisać czy rysować, ale także brać udział w zajęciach rytmiki, a w sezonie letnim, spędzać czas na powietrzu. Istotne jest również, aby maluchy uczyły się języka obcego. To właśnie w tym okresie jest im najłatwiej przyswajać nowe informacje. Poza tym, im wcześniej rozpocznie się nauka, tym lepiej.

Metoda nauczania Montessori

Warte uwagi są przedszkola praktykujące nowoczesne metody nauczania jak przedszkole Montessori w Konstancinie Jeziornej, które skupia się na rozwoju dziecka, polegającym na stosowaniu się do koncepcji opracowanej przez włoską lekarkę i pedagoga. Głównymi cechami programu są grupy mieszane wiekowo, możliwość wyboru rodzajów aktywności, nieprzerwane bloki zajęciowe, specjalistyczne materiały edukacyjne czy model zajęć, umożliwiający naukę poprzez interakcję z materiałami.

Odpowiednio wybrane przedszkole z pewnością pomoże dziecku przyswoić odpowiednią ilość wiedzy oraz nauczy je egzystowania w grupie. Istotne jest, aby nie traktować przedszkole jako alternatywę dla babci zajmującej się dzieckiem czy niani, a jako instytucję, która w znacznym stopniu wpływa na osobowość malucha.

Dodaj komentarz