Dzieci Podróże Rozrywka

Kreatywne zabawki do samodzielnego wykonania

Dzieciaki zaczynają przejawiać zainteresowanie zabawkami w okresie 2-3 miesiąca życia. W tym czasie dla malucha każdy przedmiot stanowi idealną rzecz do pobawienia się – począwszy od pluszowego misia, po kolorową grzechotkę, a kończąc na łyżeczkach, plastikowych pojemnikach czy kluczach. Zanim jednak zdecydujemy się na kupno kolejnej lalki czy pluszaka, warto przeanalizować możliwość samodzielnego wykonania dziecięcego bibelota. Takie rozwiązanie nie tylko pozytywnie wpływa na rozwijanie kreatywności i zdolności manualnych u malucha, ale również dostarcza mnóstwo świetnej zabawy i poczucia, że nasze dziecko bierze do rąk w pełni bezpieczny i ekologiczny przedmiot. Tego typu zabawki z pewnością przykują uwagę ciekawskiego smyka, dla którego cały otaczający świat jest pasmem wielu niewiadomych.

Wielu rodzicom szybko może nasunąć się pytanie, z czego wykonać tego rodzaju przedmioty? Odpowiedź jest zaskakująco prosta – z materiałów, jakich dostarcza nam przyroda. Wystarczy rozejrzeć się dookoła, a z pewnością znajdziemy mnóstwo inspiracji na wykonanie domowej zabawki. Jesienią świetnie sprawdzą się dary natury, w postaci suszonych liści, żołędzi czy kasztanów. Wystarczą wykałaczki oraz kolorowa plastelina, aby w oka mgnieniu wyczarować wesołe ludziki. A gdy pogoda za oknem nie służy wychodzeniu na dwór, z pomocą przyjdzie nam masa solna lub pozostałości po cieście pierogowym, które świetnie nadaje się do zrobienia wszelkiego rodzaju figurek. Przydadzą się foremki, którymi można będzie wykrawać rozmaite wzory oraz kolorowe farbki – do udekorowania wykonanej ozdoby. Świetną zabawką dla nieco starszych dzieci może okazać się origami, które nie tylko rozwija koordynację wzrokowo-ruchową, ale również manualną. To nie koniec propozycji, jakie mogą posłużyć na interesujące i ręcznie wykonane przedmioty do codziennej zabawy. Propozycją, która z pewnością przypadnie do gustu wielu dziewczynkom będzie samodzielne robienie biżuterii. Oprócz kolorowych zawieszek, jakie można kupić w sklepie, w tym celu mogą posłużyć nam również gumki, koraliki, guziki, fragmenty filcu itp. Zapewne w każdym domu znajdą się skrawki materiałów czy innych dodatków, dla których nie będzie większego przeznaczenia. Takie zabawki nie tylko rozwijają wyobraźnię dziecka, ale – podobnie jak origami – rozwijają zdolności manualne oraz oswajają z umiejętnością oryginalnego myślenia. Więcej zabawek i inspiracji znajdziecie na http://www.ultimar.pl/.

Z kolei mając w posiadaniu zbędne kartony (najlepiej duże, po sprzęcie AGD), można w oka mgnieniu wyczarować domki dla lalek czy pudełkowe place zabaw, które z pewnością przypadną do gustu wszystkim naszym milusińskim.

Dodaj komentarz