Dzieci

Zabawki odpowiednie do wieku dziecka

Zabawki stanowią nieodłączny element decydujący o prawidłowym rozwoju. Nie mniej jednak, nie chodzi o to, aby było ich dużo, ale o to, aby były dopasowane do wieku oraz umiejętności typowych dla danego okresu.
Jakie zabawki są odpowiednie dla noworodków?

W początkowym okresie życia dziecka, przypadającym na okres noworodkowy, najlepiej sprawdzą się pozawieszane nad łóżeczkiem przedmioty w kolorach białym, czarnym i czerwonym. Równie polecane są karuzele, stymulujące wzrok maluszka. Najlepiej, aby były pozawieszane na niej maskotki, w wesołych, kontrastowych kolorach. Z upływem czasu dziecko będzie potrzebowało innych zabawek, w szczególności wtedy, gdy wkroczy w okres ząbkowania. Wówczas świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju gryzaki, potem grzechotki pobudzające do pracy palce i dłonie oraz zabawki interaktywne stymulujące słuch i wzrok niemowlęcia. Kompletując przedmioty urozmaicające dziecku czas, nie można zapomnieć o książeczkach czy historyjkach obrazkowych, których zadaniem będzie pobudzanie aparatu mowy.

Gdy nasza pociecha wkroczy w okres poniemowlęcy, wówczas będzie wymagała zabawek, które będą rozwijały zmysł dotyku oraz równowagi. A zatem mile widziane będą wszelkiego typu skoczki wzmacniające nóżki dziecka, koniki na biegunach oraz huśtawki. Przedmioty wymagające podnoszenia różnych przedmiotów oraz przekładania ich w inne miejsca, np. sortery będą rozwijały koordynację dłoni i paluszków maluszka. Za każde prawidłowo wykonane zadanie, malec zostanie nagrodzony wesołą melodią czy dźwiękiem. W trzecim roku życia idealnymi zabawkami będą rowerki biegowe, dzięki którym dziecko nauczy się kontrolowania ruchów swojego ciała, tym samym ćwicząc równowagę.
Co dla przedszkolaka?

W okresie przedszkolnym mile widziane będą wszystkie przedmioty o konstrukcyjnym charakterze. Dlatego pokój naszego przedszkolaka warto będzie wzbogacić o giga zestaw drewnianych klocków, stwarzających wiele możliwości zabawy. Wraz z upływem czasu klocki zaczną przybierać postać pewnych przedmiotów codziennego użytku, wzbogacając tym samym zabawy tematyczne. Zabawki, które pokocha nasz przedszkolak to również przedmioty, które nawiązywać będą do ulubionych kreskówek, utożsamiając się tym samym z ich bohaterami. Choć dzieciaki w tym wieku nie pogardzą również misiami, lalkami czy samochodami. Warto zauważyć, że okres przedszkolny jest czasem, w którym dziecko zaczyna bardzo przywiązywać się do swoich zabawek, dlatego wszędzie chce je ze sobą zabierać.

Kompletując zabawki dla naszej pociechy, lepiej postawić na jakość, a nie na ilość (wyjątkiem są klocki). A przed zakupem jakiegokolwiek gadżetu, warto postawić sobie pytanie – czy moje dziecko rzeczywiście tego potrzebuje?

Dodaj komentarz