Edukacja Inne Rozrywka

Stymulacja percepcji dotykowej w rozwoju dziecka

Stymulacja percepcji dotykowej w rozwoju dziecka

Już w pierwszych miesiącach życia dziecka, podstawowym narzędziem poznawania otaczającego świata jest zmysł dotyku. Percepcja dotykowa ma podstawowe znaczenie dla rozwoju niemowląt, ponieważ pozwala im rozwijać koordynację wzrokowo-ruchową. Dziecko widząc przedmiot pranie go wziąć do ręki, stara się do niego dotrzeć dostępnymi dla niego, na danym etapie rozwoju metodami: raczkując, chwytając, manipulując palcami. Każda mama doskonale wie, jak ważne są tego rodzaju ćwiczenia – nie tylko pozwalają poznać dzieciom różne kształty, struktury i kolory, uczą także wyczucia przestrzeni i ważnej umiejętności umiejscawiania w niej przedmiotów.

Stymulacja percepcji dotykowej u dzieci – kilka sprawdzonych metod

Jedną z ciekawych zabaw mogących wspomóc rozwój zmysłu dotyku u dzieci jest raczkowanie lub chodzenie po fakturowych kwadratach (możliwość zakupu na stronie www.mojebambino.pl), o różnych rodzajach wypełnień (groch, kamyczki, ryż). Wykonane są one z tkaniny oraz antypoślizgowej gumy. Doskonale nadają się także do ćwiczeń terapeutycznych.

U młodszych dzieci dobrze sprawdza się zestaw sensorycznych misiów. Zawiera on pięć przytulanek, z których każda wypełniona jest inną substancją. Do zestawu dołączone są dwa komplety woreczków, których kolory odpowiadają szaliczkom misiów. Pozwala to na wzbogacenie ćwiczeń o porównywanie faktur, zestawianie elementów ze sobą pod względem kolorów, zawiązywanie szaliczków, czy o zabawę w zgadywanki.

Kolejną wartą polecenia zabawką, również możliwą do nabycia na stronie Moje Bambino, jest groszek sensoryczny. Zestaw ten zawiera przytulankę, do której po rozpięciu guziczka można wkładać piłeczki wykonane z różnego rodzaju materiałów, takich jak: welur, satyna, sztruks czy krótkie futerko. Dzięki temu, że piłeczki są kolorowe i ponumerowane mogą być wykorzystywane do nauki kolorów i liczenia.

Dopasuj kształty – nauka przez zabawę

Dotykowa układanka to sprawdzony sposób na nudę. Zadaniem dziecka jest odnalezienie w woreczku, za pomocą dotyku odpowiedniego żetonu i dopasowanie go do obrazka.

Chętnie wybieraną przez nieco starsze dzieci zabawą (powyżej trzech lat), jest edukacyjna gra w „dopasuj kształty”. Nie tylko uczy rozpoznawania przedmiotów po kształcie, ale także wspomaga ona umiejętność zapamiętywania i obserwacji. Istnieją różne rodzaje tej gry o kilku stopniach trudności.

Warto jest zadbać o rozwój percepcji dotykowej naszych dzieci, gdyż ma to pozytywny wpływ na dalszy ich rozwój. Z pomocą mogą tutaj przyjść rodzicom różnego rodzaju zabawki i gry sensoryczne, z których kilka opisaliśmy powyżej.

Dodaj komentarz