Ile trzeba przeznaczyć na wyprawkę do szkoły? / kredyt gotówkowy

Rozpoczęcie roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. To czas, w którym rodzice „szkolniaków” dokładnie wyliczają środki, jakie muszą poświęcić na zakup niezbędnych w celach edukacyjnych akcesoriów. Okazuje się, że nowy program wsparcia, zgodnie z którym każdy uczeń otrzyma 300 złotych na wyprawkę, jest tylko „kroplą w morzu potrzeb”. Sami rodzice potwierdzają, że na artykuły szkolne wydają każdego roku nawet 1 000 złotych.

 

Kogo stać na wyprawkę szkolną?

Średnia wartość wyprawki szkolnej to dokładnie 823 złote. Niestety, nie wszystkie rodziny stać na taki wydatek. Problem z finansowaniem tego rodzaju zakupów pojawia się przede wszystkim w rodzinach wielodzietnych. Nie pomaga nawet fakt otrzymywania darmowych książek dla uczniów.

Rząd wprowadza od tego roku kolejny program, zgodnie z którym każdy uczeń otrzyma dodatkowe 300 złotych na wyprawkę szkolną. Nadal to jednak „kropla w morzu potrzeb”. Okazuje się, że nawet 20% rodziców ma problem z pozyskaniem całej sumy na nabycie niezbędnych pomocy dydaktycznych.

 

Formy finansowego wsparcia

Większość rodziców na szczęście dobrze radzi sobie z domowym budżetem i posiada środki na zakup potrzebnych akcesoriów. Najczęściej zakupy dla ucznia finansowane są z bieżącego budżetu. Połowa Polaków posiada również oszczędności, których część przeznacza właśnie na wyprawkę. Tylko nieliczni muszą prosić o finansowe wsparcie rodzinę albo o pożyczkę bliskich znajomych. Niewielki odsetek wybiera też pożyczki w parabankach albo kredyt gotówkowy w instytucjach bankowych.

To rozwiązanie ostateczne, ale widać, że problem jest dosyć istotny, jeśli tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego banki promują dedykowane kredyty celowe, które rodzice uczniów mogą zaciągać na preferencyjnych warunkach. Nie da się zresztą ukryć, że taki kredyt gotówkowy jest nierzadko „kołem ratunkowym” w obliczu niewystarczającej puli pieniędzy, jaka potrzebna jest na zakup niezbędników do szkoły.

Kredyt celowy na szkolną wyprawkę

Kredyt gotówkowy na szkolną wyprawkę to kredyt celowy, który udzielany jest klientom banków na specjalnych warunkach. Osoby, które posiadają zdolność kredytową, by takie zobowiązanie móc zaciągnąć, mogą liczyć na niskie oprocentowanie i atrakcyjne promocje – na przykład brak pobieranej przez banki prowizji za jego udzielenie czy brak konieczności nabycia dodatkowego ubezpieczenia. Coraz częściej otrzymują też bonusy w postaci rabatów w sklepach biznesowych partnerów banku. To akurat duży atut, jeśli weźmiemy pod uwagę, że zakupy związane ze szkolną wyprawką kosztują każdego rodzica prawie 900 złotych.

Ciekawostka

Poziom edukacji w Polsce stale rośnie. Dzisiaj możemy sobie pozwolić na zakup pomocy dydaktycznych w o wiele lepszej jakości niż jeszcze kilka lat temu. Nie da się ukryć, że ogromnym wsparciem są programy rządowe, ale również zobowiązania kredytowe, jakie banki proponują na naprawdę korzystnych warunkach. O ile jeszcze niedawno nie wszystkie dzieci mogły cieszyć się z nowych książek czy tornistra, tak dzisiaj liczba uczniów, która takich nie posiada, stanowi tylko niewielki odsetek.