Polecane

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego – czy warto?

Większość banków udostępnia dla osób korzystających z ich oferty kredytowej pakiety ubezpieczeniowe. Czy jednak skorzystanie z kredytu gotówkowego wraz z ubezpieczeniem jest opłacalne? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego może być obowiązkowe, bądź opcjonalne – decyzja należy do Ciebie. Czasem jest też tak, że jeśli chcesz skorzystać z ofert promocyjnych np. pożyczka z niższym oprocentowaniem bądź marżą kredyt musisz ubezpieczyć. Jeśli zdecydujesz się na ochronę ubezpieczeniową, to całościowa składka ubezpieczenia będzie doliczona do kredytu i będziesz spłacać ją w racie kredytu co miesiąc. Podniesie to zatem całkowity koszt odsetek. Dlatego czasem pomimo promocyjnych obniżek parametrów związanych z uzyskaniem kredytu zapłacisz więcej niż za kredyt z tego samego banku, którego nie ubezpieczysz. Zobacz zatem czy warto ubezpieczyć kredyt? Kiedy jest to opłacalne, a kiedy nie?

 

Przed czym chronią ubezpieczenia kredytów?

Zazwyczaj w ramach ubezpieczenia spłaty kredytu znajdziesz:

  • ubezpieczenie na wypadek śmierci (w tym wypadku ubezpieczyciel spłaca pozostały kredyt);
  • ubezpieczenie na wypadek utraty pracy,
  • ubezpieczenie na wypadek stałego inwalidztwa,
  • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków,
  • ubezpieczenie na wypadek długotrwałej choroby,
  • ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy.

 

Ogólne warunki ubezpieczenia

Przed wykupieniem jakiegokolwiek ubezpieczenia przeczytaj warunki zawarte w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU), zwłaszcza część poświęconą wyłączeniom. Wyłączenia to sytuacje, w których ubezpieczyciel może nam odmówić wypłaty.

Może się tak zdarzyć, że ubezpieczenie przed utratą pracy będzie działało, ale nie w sytuacji  gdy do zwolnienia doszło z Twojej winy. Ogólne warunki ubezpieczenia bardzo dokładnie określają też czym jest „poważne zachorowanie”. Gdy przed zawarciem umowy kredytowej/ubezpieczeniowej przeszedłeś poważne choroby, najczęściej takie jak choroby nowotworowe czy choroby układu krążenia należność z tytułu ubezpieczenia na życie nie zostanie wypłacona. Biorąc to pod uwagę zdecydowanie warto przyjrzeć się dokładniej warunkom, które są opisane w umowie. Może się bowiem okazać, że polisa jest tak skonstruowana, że w Twoim przypadku w ogóle się nie przyda i będzie to zbędny dodatek podnoszący koszty raty.

 

Czy warto ubezpieczyć kredyt gotówkowy?

Kiedy kwota kredytu gotówkowego jest stosunkowo niska, można zrezygnować z ubezpieczenia. Sytuacja zmienia się, gdy bierzesz kredyt na wysoką kwotę i długi okres kredytowania. Warto wtedy rozważyć zakup ubezpieczenia kredytu gotówkowego. Może okazać się to pomocne rozwiązanie w przypadku utraty pracy, trwałego uszczerbku na zdrowiu lub ewentualnej śmierci.

Dodaj komentarz