Czy warto uczyć się języków obcych?

W dzisiejszych czasach już od najmłodszych lat kładzie się nacisk na naukę języków obcych, przede wszystkim języka angielskiego. Co jednak mają zrobić ludzie już dorośli, którzy nie byli uczeni tego języka w szkole, a chcieliby się nim, choć w stopniu podstawowym, posługiwać?

Po co nam język obcy

Na dzisiejszym rynku pracy, coraz częściej ukazują się oferty, w których wymogiem jest znajomość języka obcego. Najczęściej jest to język angielski. Dorośli ludzie, którzy już dawno skończyli swoją przygodę ze szkołą, często uważają, że nie uda im się nauczyć języka obcego. Nic bardziej mylnego. Każdy może opanować język angielski przy odpowiednim podejściu. Znajomość języka obcego umożliwia znalezienie lepszej pracy, dodaje pewności siebie i poszerza horyzonty. Miło jest zabłysnąć w towarzystwie czy udzielić odpowiedzi obcokrajowcowi, który zaczepi nas na ulicy pytając np. o drogę. Faktem jest, że dzieci zdecydowanie łatwiej przyswajają nowe umiejętności, ponieważ ich mózgi są młode i bardziej chłonne. Nie oznacza to jednak, że dorośli muszą zrezygnować z nauki. Przy odrobinie wysiłku, dobrych chęci i przede wszystkim systematyczności każdy jest w stanie opanować język angielski.

Metody nauczania języka angielskiego

Najbardziej popularną metodą nauczanie jest metoda tradycyjna. Skupia się ona na poznaniu gramatyki, zasad pisowni, wymowy i słówek języka obcego. Metoda ta stosowana jest od lat w szkołach i, bądźmy szczerzy, nie zawsze przynosi pożądane efekty. Często po ukończeniu kilkuletniej edukacji w zakresie języka obcego, nie jesteśmy w stanie wypowiedzieć samodzielnie kilku zdań w tymże języku. Dlatego bardziej efektywną metodą, zwłaszcza gdy zaczynamy naukę w wieku dorosłym, jest metoda bezpośrednia. Polega ona na realnej umiejętności posługiwania się językiem, czyli po prostu na zwyczajnym dogadaniu się. Zadaniem lektorów uczących tą metodą jest dopasowanie poziomu nauczania do możliwości ucznia. Pierwszy krokiem w nauce języka obcego jest wyzbycie się wstydu przed śmiesznością. Każdy przecież kiedyś zaczynał. Ucząc się języka angielskiego metodą bezpośrednią, uczymy się po prostu mówić i porozumiewać się w tym języku. Angielski dla dorosłych Częstochowa http://tarkowski.edu.pl/ to miejsce, które oferuje naukę języka tą właśnie metodą. Tutaj w sposób przyjemny i indywidualny można opanować język angielski.