Edukacja

Konto młodzieżowe – dlaczego warto je założyć?

Nie sposób wymienić wszystkich sytuacji, w których konto bankowe jest nie tylko przydatne, ale wręcz niezbędne. Choć ułatwia ono funkcjonowanie przede wszystkim w dorosłym życiu, jego posiadanie może przynieść wiele korzyści także nastolatkom. Sprawdź, czym jest i jakie udogodnienia zapewnia konto młodzieżowe – produkt stworzony z myślą o osobach, które mają ukończone 13 lat.

Większość nastolatków ma dostęp do własnych środków pieniężnych. Głównym źródłem dochodu jest dla nich zazwyczaj kieszonkowe od rodziców czy dziadków, a także prezenty urodzinowe i świąteczne, które coraz częściej przybierają formę gotówki. Otrzymywane w ten sposób pieniądze mogą utworzyć całkiem pokaźny zasób funduszy, które pozostają do dyspozycji młodego człowieka. By jednak móc nimi wygodnie zarządzać, warto założyć rachunek bankowy stworzony z myślą o nastolatkach –konto młodzieżowe. Pozwoli ono kontrolować wydatki, wykonywać przelewy, robić zakupy przez Internet, a dzięki powiązanej z nim karcie płatniczej – płacić szybko i bezpiecznie niemal w każdym sklepie. Dzięki takiemu rozwiązaniu, można też poznać funkcjonowanie świata finansów i bankowości, a przy okazji nawet nieco zarobić. Korzyści, jakie daje posiadanie konta dla młodych jest jednak znacznie więcej – przeczytaj poniższy artykuł i przekonaj się o tym sam.

Samodzielne zarządzanie pieniędzmi – już od 13 roku życia
Swój własny rachunek bankowy wraz z podpiętą do niego kartą płatniczą, możesz posiadać już od momentu, gdy ukończysz 13 lat. Wynika to z tego, że właśnie w tym wieku nabywa się ograniczoną zdolność do czynności prawnych, która daje prawo do samodzielnego zarządzania własnymi pieniędzmi. Banki umożliwiają założenie konta młodzieżowego, pod warunkiem uzyskania zgody rodziców lub opiekuna prawnego. Żeby otworzyć taki rachunek, nie trzeba nawet wychodzić z domu – wystarczy wypełnić krótki formularz na stronie internetowej danego banku. Należy w nim podać swoje dane personalne (imię, nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania i zameldowania) oraz kontaktowe (numer telefonu oraz adres e-mail). Po kilku dniach od złożenia takiego wniosku, kurier dostarcza odpowiednią umowę, na której musi znaleźć się podpis młodego klienta oraz jego opiekuna prawnego.

Bezpieczeństwo pieniędzy – większe niż w portfelu
W przypadku zgubienia portfela lub jego kradzieży, wszystkie przechowywane w nim pieniądze najprawdopodobniej przepadną. Może okazać się to szczególnie dotkliwe np. podczas zielonej szkoły czy obozu młodzieżowego, kiedy to zazwyczaj masz przy sobie większą ilość gotówki, na cały pobyt. Sprawa robi się poważna w sytuacji, gdy utracisz pieniądze, będąc z dala od domu. W takim przypadku nie otrzymasz szybkiej pomocy finansowej od najbliższych. Chyba, że posiadasz rachunek bankowy, na który będą mogli oni przelać niezbędne środki. Wtedy wystarczy udać się do najbliższego bankomatu i korzystając z karty płatniczej wypłacić potrzebną gotówkę.

Ponadto nawet jeśli utracisz swoją kartę, nie masz większych powodów do zmartwień. W takim przypadku wystarczy poinformować o tym bank, dzwoniąc na jego infolinię. Karta zostanie szybko zablokowana, tak aby żadna niepowołana osoba nie mogła z niej korzystać. Wiedz też, że Twoje pieniądze chroni dodatkowo kod PIN, który należy każdorazowo wprowadzić przez użyciem karty.

Wygodny dostęp do pieniędzy przez Internet lub smartfon
Aby korzystać z usług bankowych nie musisz wychodzić z domu i stać w długich kolejkach. Otwarcie konta młodzieżowego daje bowiem możliwość przeprowadzenia praktycznie dowolnej operacji finansowej przez Internet. Komputer, tablet, smartfon – dzięki tym urządzeniom możesz mieć stały i wygodny dostęp do swoich pieniędzy, niezależnie od pory dnia i miejsca, w którym przebywasz. Co więcej, dzięki bankowym aplikacjom mobilnym na smartfony nie tylko z łatwością zrobisz przelew czy sprawdzisz stan swojego konta, ale np. znajdziesz też najbliższy bankomat. Ponadto, niektóre z takich aplikacja pozwalają też przelewać pieniądze na Facebooka, adres e-mail czy numer telefonu znajomego. Dobrodziejstw jakie one oferują jest jednak znacznie więcej i coraz chętniej korzystają z nich także dorośli.
Szybkie i wygodne płatności

Posiadając konto młodzieżowe, masz możliwość szybkiego płacenia za zakupy w sklepach internetowych czy na allegro. Ułatwiają to systemy płatności natychmiastowych, takie jak DotPay, PayU, Przelewy24 czy Transferuj.pl, które gwarantują, że sprzedawca otrzyma Twoją wpłatę w ciągu kilku minut od jej zlecenia. Co więcej, logując się przez Internet do swojego konta bankowego możesz za pomocą kilku kliknięć doładować swój telefon. Aby skorzystać z takiego udogodnienia należy wybrać zakładkę ,,doładuj telefon”, a następnie wpisać swój numer, kwotę doładowania i operatora. W ten sposób środki pobrane z konta zasilą Twój telefon w ciągu kilku sekund.
Z kolei za pomocą powiązanej z kontem karty płatniczej, możesz szybko i wygodnie płacić m.in. w sklepach, kawiarniach czy kinach. Wystarczy, że przytkniesz ją do terminala płatniczego i wprowadzisz czterocyfrowy numer PIN, a bank automatycznie pobierze z Twojego konta odpowiednią sumę pieniędzy.

Cenna wiedza o finansach i bankowości
Czym jest oprocentowanie rachunku? Jak zarabiać na produktach bankowych? Jak korzystać z atrakcyjnych programów rabatowych oferowanych przez banki? To tyko niektóre z pytań, na które szybko poznasz odpowiedź posiadając własne konto młodzieżowe. Po pewnym czasie zaczniesz też z łatwością poruszać się wśród zawiłych pojęć z zakresu finansów i ekonomii (czego wielu dorosłych nie potrafi). Co więcej, korzystając z usług bankowych zdobywasz cenną wiedzę, która z pewnością zaprocentuje w przyszłości, gdy będziesz musiał samodzielnie rozporządzać zarobionymi przez siebie pieniędzmi.

Zniżki, rabaty i dodatkowy zarobek
Niektóre rachunki bankowe dają także możliwość korzystania z atrakcyjnych zniżek i rabatów. Przykładowo, mBank oferuje izzyKONTO dla młodzieży, dzięki któremu będziesz mógł płacić mniej za bilety do kina czy naukę w szkołach językowych, a także uzyskasz dostęp do promocyjnych ofert zakupowych w najpopularniejszych sieciach handlowych. Co więcej, izzyKONTO pozwoli Ci też nawet nieco zarobić. Zgromadzone na nim środki procentują bowiem 0,7% w skali roku. (Sprawdź: https://www.mbank.pl/indywidualny/konta/konto-osobiste/izzykonto/)

Co jeszcze warto wiedzieć?
Banki są przyjaźnie nastawione do młodych klientów, tak więc w kwestii opłat za prowadzenie rachunku czy posiadanie karty płatniczej, możesz liczyć na ,,taryfę ulgową”. Przed wyborem konta młodzieżowego, powinieneś jednak zapoznać się z warunkami, jakie obowiązują w danym banku. Dzięki temu unikniesz rozczarowania w sytuacji, gdy z Twojego konta zostanie pobrane kilka złotych, a Ty nie będziesz wiedział dlaczego.
Większość banków oferuje jednak w pełni darmowe rachunki dla młodzieży. Darmowe, czyli takie, które nie wiążą się z żadnymi opłatami za posiadanie konta, wypłaty z bankomatów czy wykonywanie przelewów. Z kolei w przypadku kart płatniczych zazwyczaj jest tak, że banki wydają ją bezpłatnie, a niewielki, kilkuzłotowy koszt może pojawić się w sytuacji, gdy jest ona rzadko użytkowana. W praktyce, wystarczy w ciągu miesiąca wykonać za jej pomocą transakcji, których wartość przekroczy określoną kwotę (zazwyczaj jest to 100 zł), a opłata nie zostanie pobrana. Coraz częściej można jednak spotkać konta młodzieżowe, z których korzystanie jest bezwarunkowo bezpłatne.

Dodaj komentarz