Domki dla dzieci to konstrukcje, które imitują zarówno prawdziwe jak i bajkowe domy, pozwalając wejść do środka i oddać się zabawie. Różnorodność ich kolorów, kształtów oraz wymiarów daje rodzicom naprawdę dużą możliwość wyboru, który powinien być podyktowany jakością wyrobu i potrzebami dziecka. Jeśli jednak nie wiecie czy warto taki domek zakupić, podpowiadamy.
Domki dla dzieci pomagają w rozwoju
Wszystkie dzieci, już od najmłodszych lat, rozwijają swoją osobowość. Polega ona na budowie własnej niezależności, gustu oraz zachowań i relacji społecznych, na rozwój których wpływają między innymi czynniki środowiskowe. Ogrodowe domki dla dzieci pozwolą im w prosty sposób – poprzez zabawę z rówieśnikami – kreować swój własny charakter oraz uczyć się relacji z innymi ludźmi.
Dzieci uczą się funkcjonowania w społeczeństwie naśladując zachowania dorosłych. Już maluchy potrafią odgrywać scenki z życia rodzinnego. Kupując domek, dajesz swoim pociechom unikalną możliwość realnej zabawy „w dom”. Dzięki temu już najmłodsi będą rozwijać w sobie wartości rodzinne i zrozumieją konieczność wykonywania domowych obowiązków.
Pobudzanie wyobraźni
Wyraziste kolory przyciągają uwagę wszystkich dzieci a do tego rozwijają ich zdolność analizy wzrokowej. Co więcej, dzieci uwielbiają kolory jaskrawe, intensywne, które dorosłych mogą przyprawić o zawrót głowy. Domki, głównie plastikowe, oferują właśnie taką specyficzną gamę barw, która silnie oddziałuje na dziecięcą wyobraźnię.
Pomimo, że tak barwne konstrukcje słabo będą komponować się z ogrodową aranżacją, dzieci będą nimi zachwycone. Bo które z nich nie chciałoby mieć pięknego „wróżkowego” domu w kolorach różu i fioletu lub jaskrawo żółtego domku? Wszystkie maluchy zapewne chętnie skorzystają z zabawy w takich domkach, który da pole do popisu ich własnej wyobraźni i przeniesie w krainę fantazji.
Nauka majsterkowania
Domki dają dzieciom możliwość rozwoju zdolności manualnych i technicznych. Każdy domek należy przecież złożyć! Te, które wykonane są z plastiku składa się z gotowych, łatwych w montażu części. Pomimo, że są one przeznaczone dla dzieci do lat 5-ciu, nie oznacza to, że maluchy nie mogą Ci symbolicznie pomagać. Dzięki temu będą czuć się potrzebne i nauczą się nowych rzeczy.
Drewniane domki dla dzieci należy regularnie impregnować i malować. W czynności tej mogą Ci pomóc starsze pociechy, które nauczą się tym samym dbać o swoją własność oraz zrozumieją, że należy pielęgnować przedmioty, aby nie ulegały one zniszczeniu. Dodatkowo, zdobędą nowe umiejętności techniczne oraz zaczną nabierać szacunku do pracy.
Kreatywność i gust
Domki dla dzieci pozwalają im rozwijać swoją kreatywność i gust. Jeśli zdecydujesz się na większe konstrukcje, pozwól dzieciom samodzielnie je urządzić. Niech Twoje pociechy wybiorą kolor zasłonek, miniaturowych mebli, czy rodzaj kwiatków na przydomkowym tarasie. To także Twoje dzieci powinny zdecydować o kolorze i kształcie domku.
Domki dla dzieci i aktywność fizyczna
Miniaturowe domki, oprócz ruchomych okien, drzwi i płotków z furtkami, możesz dodatkowo wyposażyć w przyrządy do aktywności fizycznej. Plastikowe konstrukcje dość często mają w komplecie zjeżdżalnie, drabinki do wspinania oraz huśtawki, z których dzieci bardzo chętnie korzystają. Analogiczne sprzęty, ale dla większych i cięższych dzieci, oferują domki drewniane.
Domki są więc nie tylko źródłem zabawy, rozwoju społecznego, ale też zwiększają kondycję i aktywność fizyczną najmłodszych. Dlatego, jeśli tylko masz w ogrodzie nieco miejsca i trochę oszczędności na koncie, zdecyduj się na ich zakup. Wspomogą one rozwój najmłodszych poprzez wspaniałą zabawę.