Polecane

Co zrobić aby przedszkolak był bardziej samodzielny?

Dziecko zaczynające chodzić do przedszkola to najczęściej cztero latek. Takie dzieci potrafią już sporo rzeczy zrobić samodzielnie. Zdarza się jednak że lubią być wyręczane w różnych czynnościach przez innych.

Dzieci cztero letnie są bardzo pogodne, energiczne i twórcze. Uwielbiają zabawę z rówieśnikami. Lubią poznawać otaczający świat. Dzieci w tym wieku lubią uczyć się nowych rzeczy, pozwala im to poczuć niezależność od innych. Uwielbiają prezentować swoje umiejętności.

Rodzice często mają obawy, że taki wiek jest jeszcze niewystarczający na bycie samodzielnym. Niepotrzebnie więc wyręczają dzieci w przeróżnych czynnościach, nawet tych najprostszych. Tłumaczą się często tym, że w ten sposób chcą zaoszczędzić czas. Nie jest to jednak polecany sposób.

Jeśli pozwolimy dziecku na trochę samodzielności wówczas z chęcią będzie uczyło się mycia, ubierania, samodzielnego jedzenia czy dbania o higienę. Warto przecież, by przedszkolak umiał sam skorzystać z toalety. Dziecko, które czuje, że ma pewną swobodę działania jest bardziej przekonane o swojej wartości. W przyszłości będzie bardziej zaradne, nie będzie się bało podejmowania decyzji. Prawidłową postawą jest ufanie dziecku w jego możliwości oraz towarzyszenie w jego rozwoju. Należy mieć do dziecka cierpliwość, oraz zachwalać jego sukcesy, większe i te mniejsze,

Warto pozwalać na samodzielne jedzenie. Jeśli obawiamy się wybrudzenia, to załóżmy dziecku śliniak, dajmy bezpieczne plastikowe sztućce i jego ulubione danie. Niech próbuje sam jeść. Na początku może się nie udawać, ale nie zrażajmy się. Każdy się przecież musi tego nauczyć. Niech dziecko spróbuje Was naśladować, będzie mi łatwiej zrozumieć bo czego służy widelec lub łyżka. Żłobek prywatny bielany jest miejscem gdzie jedzenie jest dostosowane do wieku dziecka.

Kolejną czynnością wspomagającą samodzielność jest korzystanie z nocnika. Należy wyjaśnić dziecku do czego służy. Można wykorzystać zabawki na przykład lalki sadzając je na nocniczku. Każde skorzystanie z niego należy nagradzać pochwałą. Jeśli się nie uda, warto pocieszyć i zachęcać do kolejnych prób. Jeśli malec opanuje już tą czynność wówczas może próbować sam podcierać się, spuszczać wodę i myć rączki.

Dziecko w wieku przedszkolnym powinno znać podstawy higieny osobistej. Zachęcamy je więc do mycia rąk, zębów, do częstych kąpieli. Można dziecko nagradzać drobiazgami. Ciekawym sposobem jest również stosowanie metody „kto pierwszy…”. Dzieci lubią rywalizować z rodzicami czy rodzeństwem.

Ubieranie się jest trudniejszą czynnością, na naukę której potrzeba więcej czasu. Tutaj na początku przydaje się pomoc rodzica. Cierpliwość to podstawa. Można dziecku ułatwić trochę zadanie kupując na przykład buty na rzepy, bluzki na suwak, czy spodnie dresowe zamiast trudnych do założenia rajstop. Rozbieranie się również nie jest łatwym zadaniem, wymaga sporo wprawy.

Żłobek to miejsce gdzie uczęszczają młodsze dzieci i jeszcze nie potrafiące wykonać większości wymienionych wyżej czynności. Jednak przebywanie z innymi dziećmi pozytywnie wpływa na ich rozwój. Jeśli mamy małe dziecko i potrzebujemy dla niego dobrej opieki to Żłobek Prywatny Ciuchcia Puch Puch Bielany będzie odpowiednim miejscem. Ofertę żłobka można znaleźć na stronie http://puchpuch.pl/. To miejsce przyjazne dzieciom i bardzo przez nie lubiane.

 

Dodaj komentarz