Edukacja Polecane Rodzicielstwo

Jedzie pociąg z daleka

Muzyka towarzyszy nam każdego dnia. Czasami nie zdajemy sobie z tego sprawy, ponieważ bardzo często jesteśmy zabiegani, ale muzyka ma działanie relaksacyjne i poprawiające nasz nastrój. To między innymi dlatego słyszymy ją rano, kiedy wydobywa się z radioodbiornika, czy w drodze do pracy, a także często w samym miejscu pracy. Warto jednak słuchać muzyki świadomie i puszczać ją w domu tak często, jak to tylko możliwe. Jest to tym bardziej ważne, jeśli w domu znajduje się małe dziecko.

Dobroczynny wpływ muzyki na rozwój dziecka został potwierdzony licznymi badaniami lecz rodzicom niepotrzebne są badania, lecz zwyczajna obserwacja. Dziecko uspokaja się pod wpływem muzyki, ma lepszy nastrój, a wszelkie czynności które wykonuje są przyjemniejsze, jeśli towarzyszą im miłe dla ucha dźwięki. Zanim jednak puścimy muzykę, powinniśmy zastanowić się nad tym jaki repertuar będzie właściwy dla naszej pociechy. Teoretycznie do słuchania przez malucha nada się prawie każdy gatunek, jednak dobrym pomysłem na początek, będą specjalnie tworzone piosenki dla dzieci. Proces tworzenia takiej piosenki jest znacznie bardziej skomplikowany, niż mogłoby się nam wydawać. Dziecko co prawda nie jest koneserem muzycznym, jednak jest ono bardzo wrażliwe na poszczególne elementy, takie jak tonacja, rytm i tekst. To właśnie dlatego piosenki tego typu utrzymane są w wesołej tonacji, rytm często jest energiczny, a sam tekst jest nie tylko przyjazny dla młodego odbiorcy, ale często pisany jest w taki sposób, by uczył czegoś i pobudzał ciekawość malucha. Doskonałym przykładem dobrze napisanej piosenki dla dzieci, jest „Jedzie pociąg z daleka”.

Zadaniem tej piosenki jest nie tylko wprawienie podopiecznego w dobry nastrój, ale przede wszystkim pobudzenie jego ciekawości. Z tekście poruszane są miedzy innymi kwestie pociągu i Warszawy, dlatego młody słuchacz ma doskonałą podstawę do zadawania pytań. Słuchając z podopiecznym tej piosenki, mamy bardzo dobry pretekst do tego, by porozmawiać z nim i wytłumaczyć czym jest pociąg, czym różni się od reszty środków transportu, a także czym jest Warszawa, gdzie leży i jaka jest jej historia. Mamy więc bardzo zróżnicowany tekst, zawarty w na pozór błahej piosence. Dodatkową zaletą tego typu muzyki jest to, że nie znajdziemy tam skomplikowanych słów, a to zwiększa szanse na to, że nasza pociecha zacznie ją śpiewać. Dzieci z natury są ciekawe, dlatego chcą wiedzieć jak najwięcej. My jedynie powinniśmy ta ciekawość w nich rozbudzić, a tego typu piosenki dla dzieci są na to doskonałym sposobem.

Dziecko chce wiedzieć o czym śpiewa, więc tekst piosenki „Jedzie pociąg z daleka” jest bardzo dobrą podstawą do tego, by maluch, który nie wie jak działa pociąg, lub czym różni się Warszawa od innych miast, zaczął zadać pytania, a nie zapominajmy że im bardziej ciekawskie dziecko, tym więcej zadaje pytań, a im częściej pyta, tym więcej otrzymuje odpowiedzi, więc w rezultacie więcej wie. Taki rodzaj przekazywania wiedzy możemy nazwać nauką przez zabawę, lub nieświadoma nauką. Nasza pociecha skupia się na zabawie, nie zdając sobie sprawy z tego, że właśnie dowiaduje się czegoś nowego.

To bardzo ważne, bo nie sztuka jest nauczyć podopiecznego czegoś nowego. Sztuką jest sprawić, by dziecko czerpało radość z nauki. Jest wiele sposobów nauki przez zabawę, jednak muzyka jest w tym przypadku najbardziej przystępnym narzędziem, a jeśli posłużymy się odpowiednimi piosenkami, takimi jak „Jedzie pociąg z daleka”, wówczas uzyskamy efekt zarówno rozrywkowy, jak i edukacyjny.

Dodaj komentarz