Podróże

Jakie meble ogrodowe zakupić?

Zapewne każdy z was lubi relaksować się we własnym ogrodzie lub urządzać w nim grill dla znajomych. Zbliżające się lato i towarzyszące mu spotkania na świeżym powietrzu są więc dobrą okazją, aby zaopatrzyć się w wygodne i funkcjonalne meble ogrodowe. Zanim jednak wyruszycie do sklepu, zapoznajcie się z rodzajami mebli w jakie możecie wyposażyć swoje ogrody.

Zestawy wypoczynkowe

Meble ogrodowe sprzedawane są często w postaci zestawów wypoczynkowych, składających się z sof (kanap), foteli i stolików. Przed ich zakupem zwróćcie uwagę na ilość i wymiar poszczególnych elementów. Nie chcecie przecież, aby okazały się one zbyt małe lub zbyt masywne w stosunku do wielkości waszego ogrodu. Oceńcie też ich wagę. Lekkie meble łatwiej będzie wam przenosić.

Zwróćcie też uwagę na wygodę siedzenia, na którą wpływa wysokość oparcia. Istotne jest, czy oprzecie na nim całe plecy i głowę, czy tylko część tułowia. Oceńcie też profil oparć – czy jest on pionowy, czy też lekko odchylony, dzięki czemu będzie wam wygodniej. Dla zwiększenia komfortu przydadzą wam się także podnóżki oraz stoliki boczne do foteli.

Parasole, wiaty, altany

Parasole ogrodowe są dobrym sposobem na ochronę przed słońcem w czasie wypoczynku lub spożywania posiłków. Niektóre z modeli mają stelaż przechodzący przez otwór w środku stołu, inne natomiast są produktami wolnostojącymi. Ciekawym rozwiązaniem na rodzinne biesiady są też ogrodowe altany i pawilony, wykonane z drewna lub tworzyw sztucznych.

Wiele altan posiada ściany wykonane z wodoodpornych materiałów, które można rozwijać i zapinać rzepami na stelażach konstrukcyjnych. W ten sposób ochronią was przed silnym wiatrem oraz przed zacinającym deszczem. Dodatkowym wyposażeniem altan mogą być rozpinane moskitiery, dzięki którym owady nie będą wam przeszkadzać w czasie obiadu lub wypoczynku.

Leżaki, stoły, krzesła i ławy

Fotele i krzesła ogrodowe wybierajcie z rozmysłem. Zwróćcie uwagę na to, czy mają one regulowane oparcie i ruchome podłokietniki. Dla większej wygody możecie natomiast zakupić leżaki z daszkiem, który chroni przed słońcem. A może skusicie się na fotele bujane? Wasze sprzęty powinny być też składane. Dzięki temu łatwiej będzie je nosić i zajmą mniej miejsca podczas przechowywania.

Stoły do ogrodu, jeśli mają służyć celom obiadowym, powinny mieć regulowaną wysokość. Dobrze też, aby można było je rozsunąć, zwiększając ich powierzchnię. Dzięki temu pomieszczą one więcej gości. Ciężkie, drewniane oraz drewniano-żeliwne modele, powinny mieć natomiast składane nogi lub kółka na ich końcu, ułatwiające transport.

Użyteczne meble ogrodowe

Sklepy oferują też meble dla waszych pociech. Są to przede wszystkim domki ogrodowe, zaopatrzone w zjeżdżalnie, huśtawki i drabinki do wspinaczki. Mogą być one wykonane z drewna lub plastiku. Możecie też dokupić do nich dziecięce stoliki i krzesła. Zwróćcie jednak uwagę, aby były dobrej jakości, która przełoży się na bezpieczeństwo waszych dzieci.

Meble ogrodowe dla dorosłych również oferują domki i huśtawki. Jednakże – te pierwsze to przede wszystkim szopy lub domki na narzędzia i sprzęty ogrodowe. Rolę huśtawek pełnią natomiast podwieszane fotele i hamaki, mocowane do drzew lub wolnostojące. Możecie więc wybierać wedle własnych upodobań!

O czym pamiętać?

Wybierając meble ogrodowe zwróćcie też uwagę na jakość i rodzaj materiałów z których są one wykonane. Powinny być one odporne na warunki atmosferyczne, zabrudzenia oraz na przypadkowe uderzenia. Pamiętajcie też, aby miały odpowiednie certyfikaty jakości. Reszta natomiast zależy od waszych potrzeb, finansowych możliwości oraz własnego gustu.

Dodaj komentarz