Zdrowie

Czy fundusze inwestycyjne są lepsze niż lokata?

Zapewne każdy z Was chciałby, aby posiadane przez niego oszczędności były nie tylko bezpieczne, ale i pracowały na dodatkowy zysk. W tej kwestii pomocne mogą być lokaty bankowe oraz inwestycje. Ale które z nich są lepsze? I czy fundusze inwestycyjne spełnią wymagania każdego oszczędzającego?

Zacznij od pojęć

Fundusze inwestycyjne są formą zbiorowego inwestowania, dającego szansę na pomnożenie oszczędności. Przystępując do funduszu wpłacacie pewną kwotę pieniędzy, dostając w zamian jednostki uczestnictwa. Wpłaconymi środkami zarządza specjalista, który inwestuje je tak, aby przynosiły zyski inwestorom – czyli Wam. Istnieje tu jednak ryzyko utraty środków lub braku zarobku.

Głównym zadaniem lokat jest natomiast bezpiecznie przechowanie zgromadzonych oszczędności. O ile lokaty także przynoszą zysk (są oprocentowane), to jest on dużo niższy niż ten, który można wypracować inwestując w fundusze inwestycyjne. Oznacza to, że samodzielnie musicie dokonać wyboru: ryzyko i pomnażanie pieniędzy, czy brak ryzyka i niższy zarobek.

Fundusze inwestycyjne a ryzyko

Pomimo, że ideą funduszy jest ponoszenie ryzyka, zawsze można zdecydować się na te, w których jest ono ograniczone do minimum. Dla osób, które chcą zarobić więcej niż na lokacie a jednocześnie nie narażać się na utratę środków, najlepszym rozwiązaniem będą fundusze bezpieczne – czyli inwestujące w obligacje skarbu państwa.

Możecie wybrać też fundusze agresywne lub mieszane. Te pierwsze przynoszą duży zysk, ale obarczone są równie dużym ryzykiem utraty kapitału. Fundusze mieszane natomiast, w różnym udziale inwestują środki w bezpieczne obligacje i ryzykowne akcje. Potencjalny zysk z inwestycji zależy więc od ryzyka jakie jesteście gotowi podjąć i od waszej odporności na stres.

Dostęp do pieniędzy

Deponując oszczędności na lokacie tracicie dostęp do swoich pieniędzy na czas jej trwania. Mogą to być 3 miesiące lub więcej, nawet 24. Oczywiście lokatę można zerwać w każdej chwili, jednak wiąże się to z utratą wypracowanych odsetek. Oznacza to, że dostęp do pieniędzy jest mocno ograniczony.

W przypadku funduszy inwestycyjnych jest zupełnie inaczej. Jednostki uczestnictwa można wycofać w dowolnej chwili, nie tracąc wypracowanych środków. Jest to spore udogodnienie, bowiem dostęp do pieniędzy nie zostaje „zamrożony”. A jak wiadomo, pieniądze i wypracowane przez nie odsetki, mogą być potrzebne w każdej chwili.

Wysokość wpłaty

Decydując się na fundusze inwestycyjne nie musicie posiadać wielu oszczędności. Większość funduszy pozwala rozpocząć inwestowanie nawet od 100zł czy 200zł. Oczywiście, im więcej oszczędności macie, tym więcej pieniędzy zostanie pomnożonych a Wasz zarobek będzie dużo wyższy.

Co więc wybrać?

Biorąc pod uwagę niskie oprocentowane lokat, to jednak fundusze – choćby te bezpieczne przynoszące niższe zyski – dają realnie większą szansę na dodatkowy zarobek. Inwestowanie poprzez fundusze nie wymaga też posiadania specjalistycznej wiedzy. Dlatego warto rozważyć rozpoczęcie inwestowania i pomnażania środków w ten sposób!

Dodaj komentarz