Rodzicielstwo Zdrowie

Ruszają zapisy do poradni dietetycznej w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu

Przyszłe mamy z Zabrza i okolic już wkrótce otoczone będą bezpłatną opieką dietetyka. W Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu ruszają zapisy do poradni dietetycznej. Kobiety mogą liczyć na pomoc specjalistów w ramach programu „Jedz na zdrowie, nie za dwoje”.

Program „Jedz na zdrowie, nie za dwoje”, będzie realizowany od początku 2015 roku w Punkcie Dietetycznym w ramach Poradni Promocji Zdrowia Szpitala Miejskiego w Zabrzu Sp. z o. o. Projekt zakłada kompleksową opiekę dietetyczną kobiet ciężarnych. „Będziemy weryfikować nawyki żywieniowe pacjentek w ciąży, edukować je pod tym względem i wspierać. Sprawdzanie masy ciała przyszłych mam będziemy robić nie tylko przez cały okres ciąży, ale także po porodzie” – mówi dietetyk Joanna Jurkiewicz.

W ramach programu przewidziano cztery konsultacje dietetyczne. Trzy w trakcie ciąży, jedną po porodzie. Każda z pacjentek otrzyma Dzienniczek Dietetyczny, który ułatwi kontrolowanie ilości i rodzaju jedzonych potraw oraz zapisywanie aktywności fizycznej. Podczas pierwszej wizyty dietetyk wykona pomiar masy i wysokości ciała, przeprowadzi wywiad dietetyczny, w tym zbierze informacje o zwyczajach żywieniowych. Oprócz tego przekaże zalecenia żywieniowe wynikające z przeprowadzonego wywiadu dietetycznego i informacji o stanie zdrowia pacjentki. Każda konsultacja będzie obejmować kontrolę masy ciała pacjentki, omówienie zaleceń dietetycznych oraz wprowadzonych zmian w sposobie żywienia. Ostatnia wizyta będzie dotyczyć racjonalnego żywienia kobiety po porodzie oraz zaleceń dla kobiet karmiących piersią. „Kontrola masy ciała podczas trwania ciąży pozwoli nie tylko na uniknięcie chorób związanych z nadwagą i otyłością, ale również przyczyni się do szybkiego odzyskania smukłej sylwetki po urodzeniu dziecka.” – podkreśla Joanna Jurkiewicz.

W trosce o prawidłowe żywienie pacjentek w centrum wprowadzono także Karty Menu oparte o zasady zdrowego żywienia. Każdego dnia do wyboru są dwa zestawy posiłków bogate w świeże warzywa i owoce (śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja). Menu skomponowano w taki sposób, aby zapewnić różnorodność składników odżywczych.

Szpital w Zabrzu ma doświadczenie w prowadzeniu programów dotyczących edukacji żywieniowej. Ogromnym sukcesem cieszył się program „Zachowaj Równowagę” w ramach realizacji Szwajcarsko – Polskiego programu ” Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej”. W ciągu 5 miesięcy z porad skorzystało prawie 200 osób. Pacjenci przyjeżdżali nie tylko z województwa śląskiego, ale także z Krakowa, Opola, Strzelec Opolskich oraz Kędzierzyna Koźla. Na ten program szpital nie prowadzi już zapisów.

„Mamy nadzieję, że program „Jedz na zdrowie, nie za dwoje” będzie cieszył się równie wielkim zainteresowaniem. Przykładamy wielką wagę do tego jak będą odżywiać się nasze pacjentki, bo ma to ogromny wpływ na ich zdrowie i na zdrowie dzieci, które urodzą” – podkreśla prezes Szpitala Miejskiego z Zabrzu Mariusz Wójtowicz.

Rejestracja pacjentek odbywa się w Poradni Położniczo – Ginekologicznej i Diagnostyki Prenatalnej od godziny 7:00-14:00 od poniedziałku do piątku. Pod numerem telefonu 032 277 63 19.

Dodaj komentarz